Tyto klíčové příznaky dětských onemocnění musí znát každý zodpovědný rodič

Fotografie: Depositphotos

Každý rodič se obává, když jeho dítě onemocní. Většina nemocí může být léčena doma, ale někdy může být stav vážnější, než se zdá.

Zdraví našich nejmenších je pro nás všechny na prvním místě. Když se však naše malé dítě cítí nemocné, je často obtížné odhadnout, jestli by mělo být ošetřeno doma, nebo zda vyžaduje okamžitou lékařskou péči. Neexistuje nic důležitějšího než rychle rozpoznat příznaky, které mohou signalizovat závažný zdravotní stav dítěte. Na co by měli rodiče dávat pozor?

Rychlá reakce je zásadní

Vážné onemocnění u malého dítěte může být pro rodiče skutečnou noční můrou. Dokonce i zdánlivě nenápadné symptomy ohrožení dítěte mohou signalizovat potenciálně život ohrožující stav. Proto je důležité být obeznámen s těmito příznaky a jednat rychle, aby se minimalizovalo riziko komplikací, jak jsme již v minulosti informovali na ZdravémStravování.

1. Ospalost a ochablé tělo

Pokud vaše dítě působí ospaleji než obvykle a jeho tělo je ochablé, může to být vážný signál, že je nemocné. Odborníci zdůrazňují, že tento stav by neměl být podceňován. Dokonce i pokud se zdá, že dítě jen spí, může jít o příznak závažného onemocnění.

Mrtvice hlásí svůj nástup pomocí jasných signálů. Mezi příznaky patří i závratě a nevolnost

2. Nemizící vyrážka

I když je běžné, že se u dětí objevuje vyrážka, je důležité věnovat pozornost některým specifickým znakům. Pokud vyrážka nezmizí ani pod tlakem a nebledne, může to být známka závažného stavu, jako je například meningitida, uvádí lékařka Karen Hill. Rodiče by měli provést tzv. „skleničkový test“ (tzn. přitlačit na vyrážku sklenici), aby zjistili, zda se vyrážka změní.

plačící dítě
Fotografie: Freepik

3. Vpadlá fontanela

Propadlá měkká skvrna na temeni hlavy dítěte, známá jako vpadlá fontanela, může signalizovat dehydrataci. Dalšími příznaky dehydratace u dětí mohou být zapadlé oči, nedostatečné množství slz při pláči, málo mokrých plen a letargie nebo podrážděnost.

4. Podrážděnost a pláč

Pokud je vaše dítě podrážděné, neustále pláče a nedokáže se uklidnit, je to další důvod k obavám. Tyto příznaky by neměly být ignorovány, protože mohou naznačovat vážné onemocnění. Obecně lze říci, že neustálý pláč vašeho dítěte může způsobit stres a úzkost, jak uvádí web Healthline.

5. Bledá a skvrnitá kůže

Změna barvy kůže dítěte, zejména pokud je bledá nebo skvrnitá, může být dalším důležitým signálem. Tyto změny by měly rodiče okamžitě upozornit na potřebu lékařského vyšetření a péče.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]