Zajímavá fakta o hubnutí, která byste měli znát, pokud chcete docílit kýžené postavy

Fotografie: Freepik

Hubnutí je něco, co si někdy ve svém životě přál uskutečnit každý druhý člověk. Všichni se chceme cítit zdravě a fit, a proto je výhodné vědět, o čem je řeč. Tyto informace vám toto téma pomohou objasnit.

Existují pravidla pro hubnutí, která ne každý člověk dokáže úplně pochopit. Mnohdy tato pravidla totiž vypadají divně a může se zdát, že jdou proti zdravému rozumu. Ve skutečnosti je ale většina z těchto pravidel vědecky testována nebo prokázaná v reálném živote. V ideálním případě je to obojí. Pojďte se podívat na zajímavá fakta o hubnutí, která se vám určitě budou hodit a o kterých se vyplatí vědět.

Snídaně není zas až tak důležitá

Ještě než se začnete ohánět frází „Snídaně je základ dne“, nechte nás vám sdělit, že pro zdravou výživu je snídaně samozřejmě nezbytná. I v tomto případě ovšem platí jistá pravidla. Ne vždy by měla snídaně být hned v čase, kdy vstáváte. Pokud si ji totiž dáte příliš brzy, riskujete zvýšenou pravděpodobnost přejídání se během dne. Raději se věnujte tomu, kolik kalorií jste za den přijali, než samotnému rannímu jídlu.

Vydatná večeře už zní o něco lépe

Jednou se vědci rozhodli trochu zaexperimentovat a výsledky byly zajímavé. Porovnávali lidi, kteří jedí hodně ráno, s těmi, kteří jí naopak večer. Jistě byste řekli, že ti, kteří jí hodně večer, měli značně horší výsledky, co se hubnutí týkalo. Tito lidé sice skutečně v průměru zkonzumovali více tuku, ale ve výsledku se žádný rozdíl v úbytku hmotnosti neukázal.

Sacharidy nejsou škodlivé

Mnoho lidí věří tomu, že pokud chtějí zhubnout, měli by sacharidy z jídelníčku okamžitě vyřadit. Zkuste ovšem věnovat pozornost například Japoncům. Ti skoro neustále jedí rýži či sladké brambory, ve své podstatě jsou považováni za „sacharidový národ“. A všichni víme, jakou postavu většinou mají. Sacharidy vám obezitu nezpůsobí, ale škodlivé cukry už ji způsobit mohou, a právě s těmi jsou sacharidy zaměňovány. Pro příklad – škodlivé cukry najdete ve slazených minerálkách, džusech, bílém pečivu či ve sladkostech.

Fotografie: Freepik

Frakční strava není až takový zázrak

Slyšeli jste už o této alternativě stravování? Většinou se lidé stravují pomocí tria snídaně, oběd, večeře. Frakční strava je založena na větším počtu jídel za den, aby se předešlo dojídání se během pauz mezi klasickým triem. Zní to celkem rozumně a účinně, ale francouzští vědci přišli na to, že to proces hubnutí vlastně vůbec neovlivňuje. Důležitý je počet kalorií, který během dne přijmete, a je jedno, jestli máte jídel pět, nebo jen tři.

Vitamín D hravě nahradí doplňky stravy

Určitě znáte přinejmenším jednu reklamu na doplňky stravy, díky kterým zaručeně zhubnete a nemusíte pro to nic udělat. Asi každému je jasné, že to takto nefunguje a žádný takový zázračný lék ještě nikdo nenašel. Pokud se ale pravidelně hýbete a dodržujete zdravou stravu, velmi vám pomůže vitamín D. Ten totiž podporuje produkci látky zvané leptin, která dokáže snížit hladinu stresového hormonu a pomáhá k získání štíhlejší postavy.

Je velké množství bílkovin nebezpečné?

Celkem rozšířená informace říká, že velké množství bílkovin v každodenní stravě může značně poškodit ledviny. Díky různým experimentům se ovšem zjistilo, že ani 400 gramů bílkovin denně vám u zdravých ledvin žádné zdravotní komplikace nezpůsobí. Potíže mohou nastat, pokud máte s ledvinami nějaké problémy. Zdraví jedinci se tak nemají čeho obávat, těm žádné nebezpečí z vysokého příjmu bílkovin nehrozí.

Fotografie: Freepik

Před cvičením raději nejezte

Asi každý ví, že přinejmenším půl hodiny před cvičením byste jíst neměli. Lepší a efektivnější pro vás bude, pokud poslední sousto dožvýkáte dvě až tři hodiny před začátkem cvičení.

Zdroj: EveryDayHealth

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]