Na syndrom propustného střeva trpí většina populace. Tyto potraviny jsou spouštěčem vašich problémů s trávením

Fotografie: Depositphotos

To, co konzumujete, má velký vliv na zdraví střev. Je tedy potřeba dávat si pozor na to, co jíte, aby nebyla narušena střevní bariéra, která brání škodlivým látkám vstoupit do těla.

Zdravá střeva jsou základem celkového zdraví. Jakékoli potíže s nimi spojené mohou narušit imunitu a být příčinou dalších zdravotních problémů. Jedním z takových onemocnění je i syndrom propustného střeva, jenž je dle Healthline mimo jiné důsledkem nezdravého životního stylu. Je tedy možné se mu vyhnout, budete-li dodržovat vhodnou stravu.

Co je syndrom propustného střeva

Střevní výstelka má funkci jakési bariéry mezi střevem a krevním řečištěm. Jejím hlavním úkolem je, aby propouštěla potřebné živiny, a naopak bránila pronikání škodlivých látek do zbytku těla. Představte si střeva jako potrubí s drobnými spoji. V tomto potrubí se vstřebávají živiny a tekutiny, skrze těsné spoje by měly do krevního oběhu propouštět pouze živiny, zmiňuje dále Healthline.

Jenže někdy může dojít k situaci, kdy se mezery více uvolní a projdou jimi i škodlivé látky, jako například bakterie, toxiny a částice nestrávených potravin. Američtí výzkumníci zmiňují, že takové případy pak mohou být příčinou rozvoje autoimunitních onemocnění. Ke zmírnění příznaků patogenních bakterií přítomných v krevním řečišti může pomoci antibiotická léčba, nicméně prevence je nezbytná.

Tlusté střevo lze zbavit toxinů podomácku a přirozeně. Poradí si s nimi i slaná voda a vláknina

Potraviny, kterým je lepší se vyhnout

Jak už bylo zmíněno, syndrom propustného střeva se u člověka nerozvine ze dne na den, je výsledkem dlouhodobého nezdravého životního stylu, zvláště konzumace nevhodných potravin. V takovém případě je dobré vědět, čemu se vyhnout. Nutriční specialista Atli Arnarson uvádí seznam potravin, které mohou způsobit zánět v těle, jenž může podpořit rozvoj nezdravých střevních bakterií spojených s mnoha chronickými onemocněními.

druhy pečiva
Fotografie: Freepik
  • Pšeničné výrobky
  • Sladké pečivo
  • Slané chuťovky, jako například krekry, tyčinky, preclíky, chipsy apod.
  • Rychlé občerstvení
  • Mléčné výrobky
  • Rafinované oleje
  • Umělá sladidla
  • Salátové dresinky
  • Alkoholické nápoje, sycené, sladké limonády

Pokud není s vašimi střevy něco v pořádku, věřte, že vám o tom dají vědět. Neignorujte proto signály, které k vám vysílá vaše tělo. Již jsme na ZdravémStravování psali, jaké symptomy značí zánětlivá onemocnění střev.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]