Středomořská dieta: stravování bez výčitek!

Chcete-li zhubnout, udělat něco pro své zdraví, ale zároveň se moc neomezovat, pak je vaší trefou do černého středomořská dieta. Při vyslovení slovíčka „dieta“ vyskočí drtivé většině lidí na čele studený pot a automaticky si tento pojem spojí s nutností dodržovat přísný jídelníček. Je pravda, že většina diet sází na omezení, zákazy a nutnosti ohledně stravování, středomořská dieta jde ale v tomto ohledu tak trochu proti proudu. Proč? V konzumaci jídel vás neomezuje, nenatavuje vám žádný jídelníček a jediné, co bude vaším úkolem, je dodržet pár základních pravidel. Nejedná se o hladovějící utrpení, nekontrolovatelné chutě a neoblíbený jo-jo efekt, který je mnohdy cílovou páskou spousty diet. Co je to středomořská dieta a jaká má pravidla se dozvíte v dnešním článku. 

Středomořská dieta – o co tu jde?

Poznávacím znamením této diety je absence pevného jídelníčku. Už to samo o sobě každou dietářku jistě potěší a navnadí na další přísun informací. U středomořské diety zkrátka nemáte přesně nalajnované, co musíte slupnout ke snídani, co k obědu a na čem si pochutnat k večeři. Ovšem pozor! Pro všechno, co se rozhodnete zbaštit, však existují jistá pravidla. 

Základem je čerstvá zelenina

Středomořská dieta má jeden hlavní pilíř a tím je čerstvá zelenina. Tu můžete jíst jako přílohu, dělat si z ní chutné saláty či jiné pochutiny. Další složkou této diety je ovoce, ořechy, ryby, drůbež a celozrnné výrobky. Jestliže se chcete řídit středomořskou dietou, pak by se na vašem stole měly 3x týdně objevit ryby, ke kterým si můžete dopřát skleničku červeného vína. Pořád to zní lákavě, viďte?

Extra panenský olivový olej

O blahodárných účincích panenského olivového oleje věděli již dávno před námi. Jeho pravidelná konzumace ovlivňuje zvýšení HDL cholesterolu v krvi na úkor LDL cholesterolu. Navíc díky němu klesá krevní tlak, nemluvě o celé řadě dalších příznivých vlastnostech. Dopřávejte si jej ve velkém a kdykoli to bude možné!

Obrázek: pixabay.com

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]