Správný výběr obuvi s podpatkem, tak aby zdravotní dopady byly co nejmenší

Obuv s vysokým podpatkem je populárnější než kdy jindy. A mnoho žen se ptá, zda je nošení této obuvi skutečně tak špatné? Nositelky vysokých podpatků mívají mnohem častěji zdravotní problémy týkající se nohou, kolen, zad. Ortopedičtí specialisté vidí většinou jako první příčinu těchto bolestí právě v nošení nevhodné obuvi. Tedy obuvi s velmi vyvýšenou patou.

Ne jedna studie již prokázala, že boty na vysokém podpatku vytvářejí nadměrný tlak na plantární fascie, což není vůbec žádná legrace. Nadměrné nošení podpatků může vést k namáhání kloubů, bolestem chodidla, bolestivým mozolům/puchýřům, bolestem kolen, zad. Čím výše je pata, tím větší pravděpodobnost, že při chůzi dojde k nerovnováze, což způsobuje že určité svaly na nohou pracují příliš tvrdě. Tyto nerovnováhy mohou vést k různým zdravotním problémům.

Ovšem existují okamžiky, které si tuto obuv vyžadují. Může to být svatba, večírek, ples a jiné společenské události. Když už tedy občas tyto jehly použijete, ujistěte se, že vám obuv dokonale padne, ať je vaše oběť co nejmenší. Podíváme se spolu na nejčastější chyby, které majitelky obuvi na vysokém podpatku dělají.

Nesprávná velikost a šíře obuvi

Jestliže se vám vytváří mezera mezi obuvi a oblastí paty a oblouku – pravděpodobně to naznačuje, že je bota příliš dlouhá a široká. Noha se během chůze posouvá v obuvi, což zcela určitě vede k nepohodlí a nohy začnou brzy bolet. V tomto případě jde patrně o příliš širokou obuv. Možná při nákupu široká nebyla, ale časem povolila. Nebo došlo ke změně velikosti nohou, což se často připisuje hormonálním změnám a přirozeným změnám měkké tkáně, ke kterým dochází při stárnutí. Pokud je tomu tak, je nejvyšší čas obuv vyměnit za novou, která bude na noze sedět a ne plavat.

Extrémní výška podpatku

Jedním z nejčastějších problémů s vysokými podpatky je bolest plosky chodila a paty. Čím výše pata je, tím větší je vyvíjen tlak. Trpí i kotníky a kolena. Pokud opravdu chcete nazout hodně vysoké podpatky, měla by být bota:

  • správně odpružená, aby byl tlak co nejmenší

  • přední část obuvi by neměla být příliš tenká, aby se alespoň částečně kompenzoval sklon nohy

  • obuv by měla na noze perfektně sedět, to znamená – ne menší ani větší obuv

  • pata musí v obuvi sedět na svém místě a nesmí klouzat do středu boty

Nestabilní obuv

Nestabilní obuv je taková, která drží botu na noze jen velmi málo (často jde o otevřenou letní, páskovou obuv), která má malý kotníkový popruh a malé množství materiálu přes prsty. Bota nemá dostatečnou oporu pro nohu. To umožní příliš mnoho pohybu na již nestabilní, zvýšené patě. Můžete se vsadit, že stačí dvě až tři hodiny chůze v této obuvi a učiní vaše nohy unavenými, bolavými a navíc vás vystaví riziku podvrtnutí kotníku. Nejlepším řešením je vybrat styly, které dobře zapadají do tvaru vaší nohy, a vybrat odpovídající materiál a střih, který udrží vaši nohu pevně v obuvi. Je-li obuv pouze ze dvou pásků, není noha nijak fixovaná. 

Mučení špičky

Člověka bolí už jen pohled na tento typ obuvi. Dokážete si představit, jak musí bolet takto utlačené prsty? Tento typ obuvi přispívá k deformacím prstů, kdy je nutné tento zdravotní problém pak řešit operativně. Následky bývají doživotní. Lepší volbou je bota, která je širší přes prsty a má více zaoblené špičky.

Nošení obuvi na vysokém podpatku příležitostně, pokud navíc vyberete kvalitní obuv, která padne na vaše nohy jako ulitá, nemusí být žádná noční můra ani zanechat trvalé stopy na vašem zdraví. Ovšem nošení vysokých podpatků často a výběr nevhodné obuvi pro typ vaší nohy, už je zcela jiné kafe. Nevhodně zvolená obuv je učiněné neštěstí, a to nemusí mít ani podpatky. A pokud už toužíte získat pár centimetrů navíc, vyberte podpatky do maximálně 6 cm. Lépe nižší. I v této kategorii najdete spoustu hezké a elegantní obuvi. A samozřejmě nezapomínejte boty střídat a podle příležitosti choďte často i boso.