Omlazující rýžová maska, která pomáhá řešit nevzhledné akné, chrání před sluncem a podporuje hojení ran

Fotografie: 경빈마마 / Creative Commons / Attribution 2.0 kr

Rýžová mouka si v současné době získala mnoho obliby. Přináší totiž celou řadu neočekávaných léčivých účinků pro lidskou pleť.

Na internetu se v současné době objevuje čím dál více návodů na masku z rýžové mouky, která disponuje řadou užitečných přínosů pro lidskou pleť – její fanoušci tvrdí, že účinně rozjasňuje pokožku, exfoliuje ji, a dokonce ji pomáhá chránit před nebezpečným ultrafialovým zářením. Tento lehce dostupný prostředek se používá i v mnoha přípravcích pro péči o pleť, říká doktorka Cynthia Cobb.

Jak rýžová mouka pomáhá pleti

Primární složky obsažené v rýžové mouce působí jako protizánětlivé a antioxidační látky, které fungují jako skvělá prevence stárnutí pleti, snižují poškození UV zářením, podporují zesvětlení pleti a zlepšují růst pokožky a vlasů (protein z rýže je navíc často označován za přírodní exfoliační prostředek). Některé výrobky pro péči o pleť a vlasy také obsahují rýžový škrob, který absorbuje přebytečnou mastnotu.

Ochrana před sluncem

Rýžová mouka může pomáhat při ochraně před sluncem, a to především díky několika sloučeninám, které obsahuje – kyselině ferulové a kyselině paraaminobenzoové (ta má navíc tendenci stimulovat obnovu buněk). Bylo také prokázáno, že tyto látky disponují antioxidačními, protizánětlivými a antimikrobiálními vlastnostmi, jež podporují pružnost a hydrataci pleti. Kromě toho je také obsahují mnohé prostředky pro péči o pleť.

Léčba akné a hyperpigmentace

Někteří příznivci rýžové mouky tvrdí, že může pomoci zlepšit akné a zesvětlit pleť. To je pravděpodobně způsobeno další sloučeninou získávanou z rýže, kyselinou fytovou, která disponuje exfoliačními účinky (není však zcela jisté, kolik této sloučeniny je v samotné rýžové mouce a jaký má vliv na pleť). Bylo navíc zjištěno, že tato účinná látka je velmi šetrná k pokožce a disponuje stejně silnými účinky, jako například kyselina glykolová a kyselina salicylová.

muž obličej brada a ústa akné
Fotografie: Pixabay

Hojení ran

Další organická sloučenina v rýži zvaná alantoin pomáhá rychleji hojit rány a podporovat proces regenerace kůže – to především díky svým zklidňujícím a protizánětlivým vlastnostem. Je ovšem důležité zmínit, že je zapotřebí provést další studie, které by tyto účinky mohly potvrdit. Další výhodou rýžové mouky je také její schopnost absorbovat přebytečný olej v pokožce a vlasech, díky čemuž ji pomáhá udržovat v co nejlepším stavu a chránit ji před potenciálním nebezpečím.

DIY maska z rýžové mouky

Pokud si chcete připravit vlastní masku z rýžové mouky doma, zde najdete jednoduchý recept, který můžete vyzkoušet. Je snadný a nevyžaduje ani mnoho času:

  • Smíchejte 3 polévkové lžíce sušeného mléka s 5 polévkovými lžícemi hnědé rýžové mouky.
  • Přimíchejte 1 polévkovou lžíci olivového oleje (pokud máte velmi mastnou pleť, tento krok vynechejte).
  • Postupně přimíchávejte růžovou vodu, dokud nezískáte hustou pastu.
  • Naneste směs na obličej a nechte ji 10 až 15 minut zaschnout na vzduchu.
  • Nakonec naneste trochu vody, aby se maska uvolnila, a poté ji jemně rozetřete, aby se odloupla z pleti.
  • Ještě jednou obličej opláchněte.

Dále také můžete použít mouku z hnědé rýže tak, že ji přidáte do koupele nebo ji namočíte do vody a použijete k mytí těla.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]