Prvních 12 hodin po smrti: Pochody, o kterých raději nikdo moc otevřeně nemluví

Fotografie: Depositphotos

Přestože se o ní moc nemluví, vyhnout se jí nelze. Toto se postupně děje s naším tělem 12 hodin po klinické smrti.

Témata týkající se smrti mohou u některých lidí vyvolat pocit nejistoty a úzkosti a u jiných naopak řadu otázek, které doposud nebyly zodpovězeny. Napadlo vás však někdy, co se vlastně stane s tělem zesnulého poté, co ho lékař prohlásí za klinicky mrtvého? Abyste i vy měli přehled, níže se můžete seznámit s tím, co se děje s naším tělem prvních 12 hodin po klinické smrti. Více prozradila lékař Isaac O. Opole.

První hodina po smrti

Bezprostředně po smrti nastává stav primární ochablosti. Jedná se o generalizované uvolnění všech svalů těla, které vede k oslabení napětí očních víček, uvolnění čelistí, zhuštění zorniček a snížení pevnosti kloubů – klouby zůstávají ohebné, ale chabne jejich zevnější podpora (kůže a svaly). Současně pak dochází k odchodu zbylé moči a stolice, následuje tzv. bledost, během které tělo bledne, a teplota těla klesá na teplotu pokojovou.

2 až 6 hodin po smrti

2 až 6 hodin po smrti tělo zesnulého kolabuje – srdce již přestalo přečerpávat krev, protože tělo zůstalo dlouhou dobu v nečinnosti. V důsledku toho pak mohou vlivem nahromaděné krve některé jeho části červenat nebo se barvit do fialova. Zhruba po třetí hodině také dochází k tuhnutí svalů, které je způsobeno vlivem chemických změn probíhajících v tělesných buňkách. Zesnulému tak nejprve ztuhnou krk, oční víčka a čelist.

Fotografie: Unsplash

Následně dochází ke ztuhnutí v celém obličeji, hrudníku, břiše, rukou, nohou a nakonec dojde také na ty nejmenší končetiny, jako jsou prsty. Je však třeba poznamenat, že tento proces neprobíhá vždy stejně – zejména pokud jde o věk zesnulého, protože dospělí muži mají mnohem více vyvinutou svalovou hmotu než například děti nebo malé hubené ženy, a proto u nich může docházet k tomuto procesu později či může trvat mnohem delší dobu.

7 až 12 hodin po smrti

Po dvanácti hodinách svaly přestávají být ztuhlé. V této fázi je se zesnulým již obtížné manipulovat, neboť se jeho končetiny volně ohýbají a nelze ho pořádně uchopit. Opět je však důležité poznamenat, že se tato doba může u jednotlivých osob lišit – ve hře je několik zásadních parametrů, které mají na postup tohoto přirozeného procesu vliv, jako například fyzická kondice zesnulého, jeho věk, pohlaví, nebo dokonce teplota vzduchu.

Zdroj: VeryWellHealth

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]