Protahovací cviky na zápěstí – pro řidiče i osoby pracující celý den u počítače

Protahujete tu a tam své tělo nebo na to hřešíte? Pokud platí to druhé, není se čemu divit, když vás pak bolí za krkem, spodní záda, ruce, nohy a zkrátka celé tělo. Protahovat své údy je ze zdravotního hlediska nutnost. Především ti, kteří vykonávají práci, kde jsou některé části těla namáhány více. V případě kancelářských prací to není pouze krční oblast a spodní zádová část, ale i ruce – respektive zápěstí. Totéž platí o řidičích.

Ruce plní dnes a denně různé úkoly. Od uchopení volantu po psaní na klávesnici. Tyto opakované pohyby mohou způsobit slabost a tuhost v zápěstích a prstech. Prováděním jednoduchých cviků můžete předejít zraněním. Cvičení pomůže posílit zápěstí a udržet ruce a prsty pružné. Cvičení zápěstí zvyšuje flexibilitu a pomáhá snižovat riziko zranění. Přinášíme pár cviků na zápěstí.

Cviky na zápěstí

Před každým cvičením nejdříve ruce zahřejte a aktivujte. Dělejte kroužky zápěstím i lokty, včetně ramen. Udělejte 20 kroužení na zápěstí, 20 kroužení na lokty a 20 kroužení rameny. Jakmile máte hotovo protřepejte zápěstí. Nyní můžete přejít na cviky na zápěstí.

CVIK 1.

Sepněte ruce před sebe, jako když se chcete modlit. Dlaně se dotýkají a přitlačte k sobě i lokty. Přitahujte a odtahujte od sebe lokty, přičemž dlaně zůstanou stále u sebe. Každou pozici (jak lokty u sebe i od sebe) podržte minimálně 15 sekund. Opakujte alespoň 9x.

CVIK 2. a 3.

  • Postavte se pokud jste v práci u stolu a položte dlaně na stůl, prsty směřují k vašemu tělu. A nakloňte se mírně dozadu. Ucítíte, jak zápěstí táhne. Cvik provádějte tak, aby vás nic nebolelo. Pozici podržte 20 až 30 sekund.
  • Totéž nyní udělejte, ale obráceně. Na stůl položíte místo dlaní hřbet ruky. Prsty opět směřují k vašemu tělu. Tato pozice je trochu kostrbatá, horší, ale opět zkuste vydržet 20 až 30 sekund. Pokud nemáte možnost položit ruce na stůl, položte si je na svá stehna. Prsty vždy směřují k vašemu tělu.

CVIK 4.

Natáhněte obě ruce před sebe, dlaně směrem dolů k podlaze. Jednou rukou uchopte prsty druhé ruky a tlačte je směrem nahoru. Aby prsty směřovaly (ukazovaly) na strop. Podržte tuto pozici 10 sekund a 3x opakujte, poté si ruce vyměňte. Procvičte takto obě ruce.

CVIK 5.

Kupte si pomůcku na cvičení. Existuje jich vícero. Může to být třeba míček, který budete mačkat anebo malá činka. Tu uchopíte, položíte zápěstí přes okraj stolu a hýbete zápěstím nahoru a dolů.

Na závěr

Pokud máte zánět nebo jakékoliv jiné problémy se zápěstím, pak určitě cvičení neprovádějte bez porady s lékařem. Místo úlevy byste mohli svůj stav ještě zhoršit.

Obrázek: pixabay.com