Prospěšné vlastnosti kyseliny hyaluronové v boji proti nezdravé pleti

Pokud jsou reklamy na pleť bez vrásek něčeho plné, pak je to vychvalování látky, kterou je kyselina hyaluronová, jako zázračného pomocníka k mladistvé pleti. Co je na tom ale pravdy? Skutečně vám tato látka dokáže vrátit mladost a ubrat vám několik let? Kyselinu hyaluronovou najdeme dnes nejen v hydratačních krémech, ale také v sérech na pleť nebo posilujících šamponech a maskách na vlasy.

Tato látka není lidskému tělu nijak cizí. Přirozeně se v něm vyskytuje, ale postupem času jí ubývá. Běžně se vyskytuje například za oční čočkou, v kloubní tekutině a v kožní tkáni. Jakmile jí ale začne být méně, ztrácejí tyto tkáně svou elasticitu, což se nejviditelněji projeví právě na kůži.

Jak prospěje vaší pleti

Kyselina hyaluronová má ale v krémech velmi zvláštní vlastnosti, které ji předurčují k tomu, aby naší pleti dodávala dostatek hydratace a pomáhala jí udržovat si zdraví a vitalitu. Molekuly kyseliny hyaluronové dlouho zůstávají na povrchu pokožky a vážou na sebe vodu, kterou poté postupně uvolňují do pleti. Tímto způsobem lze dosáhnout dlouhodobé hydratace.

Proto jsou krémy s touto kyselinou velmi prospěšné zejména pro pleť, která se rychle vysušuje a během dne snadno ztrácí hydrataci. Kyselina hyaluronová zaručí, že efekt vypnuté a mladistvě vyhlížející pleti vydrží po celý den.

Tento efekt ale nejspíš není dlouhodobý – tvorbu kolagenových a elastinových vláken neodkáže jen samotná kyselina v pleti podpořit, takže pokud takový krém přestanete používat, prakticky ihned se vaše pleť vrátí do původního stavu. Nedokáže také vyplňovat vrásky, na to slouží jiné přípravky.

Pleť tedy může viditelně prozářit a dodat jí hydrataci, která samozřejmě pleť dočasně omladí, ale nelze od ní čekat dlouhodobý liftingový efekt.

Pomůže i vlasům?

I vlasy mohou snadno trpět dehydratací. To pak vede k lámavosti a třepení konečků a vlasy jsou unavené, zplihlé a nerostou. Hydratační vlasová péče s kyselinou hyaluronovou jim může pomoci, aby znovu načerpaly vláhu a energii. Tento efekt však nemusí být patrný u každého a opět je bohužel jasné, že je to efekt jen velmi krátkodobý a na celkové trvalé zdraví vlasů nemá prakticky žádný vliv. Pro vlasy je daleko podstatnější výživa zevnitř než to, co si plácáte na hlavu.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]