Kysané zelí: Doslova dar z nebes, který je plný důležitých látek. Skoro nikdo neví, v čem je jeho praví síla

Fotografie: Depositphotos

Snad není lepší potraviny pro posílení imunity a zlepšení střevních a žaludečních problémů, než je kysané zelí. Málokdo to ví, ale kysané zelí má více vitamínu C než samotné citróny.

Kysané zelí napomáhá množení prospěšných bakterií ve střevech a brání tak rozvoji různých druhů patogenní mikroflóry, plísňových a virových infekcí a posiluje imunitní systém. Nejlepší, co pro své zdraví můžete udělat, je zařadit ho do svého pravidelného jídelníčku. Zvláště pití šťávy z kysaného zelí dodá vašemu tělu spoustu výhod, říká doktorka Atli Arnarson.

Zelná šťáva posiluje střevní stěnu

Zelná šťáva obsahuje aminokyselinu zvanou L-glutamin, která má schopnost posilovat střevní stěnu. Doporučuje se k profylaxi dvanácterníkových a žaludečních vředů. Pouze polovina šálku zelné šťávy obsahuje potřebnou denní dávku vitamínu K, vitamínu příznivě působícího na zuby a vlasy.

Fotografie: Depositphotos

Zelí navíc obsahuje i mnoho prospěšných látek s protizánětlivým účinkem, které snižují hladinu špatného cholesterolu v krvi. Je také bohaté na vitamín B12, tudíž se výrazně doporučuje pro osoby, jež trpí nedostatkem tohoto důležitého vitamínu v těle. Je ale potřeba dávat si pozor na jednu věc. Vitamín B12 se v čerstvém zelí nenachází, obsahuje však mikroorganismy, jež ho produkují. Teprve poté, co zelí zkvasí, vyprodukuje vitamín B12.

Zdroje prebiotik a probiotik

Kysané zelí je výborným zdrojem prebiotik a probiotik, obsahuje důležité množství zdravých bakterií nezbytných pro lidské tělo, jako jsou bifidus a laktobacily. Zelná šťáva má podle vědců vyšší obsah prospěšných bakterií než probiotické pilulky. Kvůli nadměrnému užívání antibiotik a jiných léků trpí mnoho lidí střevními potížemi, negativní dopad na organismus má i vysoký obsah těžkých kovů vstupující do těla z okolního prostředí a pravidelný příjem průmyslově zpracovaných potravin.

Problémy lze zahnat konzumací kysaného zelí

Probiotika mají za úkol výrazně zlepšit imunitu a pomoci při léčbě nemocí souvisejících s podvýživou a toxiny. Vitamíny v kysaném zelí mohou podle odborníků na výživu pomoci posílit imunitu: „Mnoho lidí si myslí, že citrusové plody jsou na prvním místě z hlediska obsahu vitamínu C, ale ve skutečnosti to není pravda. Nejvíce vitamínu C obsahuje červená paprika nebo kysané zelí. Mají 10krát více vitamínu C než pomeranče, proto je velmi dobré je jíst v zimě.“

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]