Ranní závratě a motání hlavy: Tělo upozorňuje na problémy s krevním tlakem, hladinu cukru v krvi nebo spánkovou apnoi

Fotografie: Scientificanimations / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Pokud po probuzení pociťujete závratě, i když jen mírné, můžete se ptát, zda byste se měli znepokojovat. S dalšími příznaky je vhodné zajít k lékaři.

Ranní závratě po probuzení jsou poměrně běžným jevem a mohou být způsobeny různými faktory. Může se jednat například o dehydrataci, nízký krevní tlak nebo problémy s cévami v mozku. Občasné ranní závratě nejsou důvodem k obavám. Pokud jsou závratě doprovázeny dalšími příznaky, jako je nevolnost nebo bolesti hlavy, může to být známkou vážnějšího problému. Doporučuje se proto svůj stav konzultovat s lékařem, aby se vyloučily závažnější příčiny, říká doktor Graham Rogers.

Jste dehydratovaní

Můžete se probudit s pocitem závratě, protože vaše tělo potřebuje více vody. Při nedostatku tekutin se snižuje objem krve a klesá krevní tlak. Výsledek? Váš mozek se nedostatečně prokrvuje a vy máte závratě. Dehydratace a ranní závratě jsou obzvláště časté po dlouhé noci strávené pod vlivem alkoholu.

Vysušená pokožka a popraskané rty jsou běžné symptomy. Dehydrataci však lze občas identifikovat podle často přehlížených příznaků

Abyste snížili závratě způsobené dehydratací, musíte doplňovat tekutiny, takže pijte hodně vody, abyste zůstali hydratovaní. Abyste tomuto problému v budoucnu předešli, pijte alkohol s mírou a zkuste každý alkoholický nápoj vystřídat sklenicí vody.

Máte nízkou hladinu cukru v krvi

Nízká hladina cukru v krvi (známá také jako hypoglykémie) může také vést k ranním závratím. Když nemáte dostatek glukózy (která je hlavním zdrojem paliva pro vaše tělo), vaše systémy se zpomalí, aby se ochránily, včetně mozku. Proto se můžete probudit se závratí, nebo dokonce mírně zmatení.

Fotografie: Freepik

Jestliže se jedná o ojedinělý případ, možná budete muset sníst nebo vypít něco sladkého, například sklenici pomerančového džusu, abyste problém vyřešili. Nízká hladina cukru v krvi však souvisí i se zdravotními potížemi, jako je cukrovka. Pokud se vám to stává často a máte podezření, že trpíte hypoglykémií, navštivte raději svého lékaře, který vám může zkontrolovat hladinu cukru v krvi, abyste získali úplnější obraz o problému.

Následky nízkého krevního cukru: Buňky trpí nedostatkem energie, čímž způsobují komplikace

Užíváte některé léky

Pokud se probudíte se závratí a poruchou rovnováhy, může se jednat o vedlejší účinek některých léků. Například léky na hypertenzi mohou snížit krevní tlak příliš nízko a způsobit závratě. Kromě toho mohou diuretika přispívat k dehydrataci, která, jak již bylo zmíněno, může rovněž způsobit závratě.

Pokud si myslíte, že vám lék způsobuje závratě, poraďte se se svým lékařem, který vám může upravit dávku nebo předepsat jiný lék. Jestliže jste se probudili s pocitem, že se místnost točí, můžete mít i závrať, jež je často způsobena problémem ve vnitřním uchu.

Fotografie: Freepik

Pokud jsou vaše potíže se závratěmi chronické, může lékař také posoudit, zda se nejedná o další onemocnění, jako je například Menierova choroba, porucha vnitřního ucha, která způsobuje závratě a ztrátu sluchu.

Náhle jste vstali z postele

Když vstanete z postele příliš rychle, můžete si všimnout, že máte trochu „zamlženou“ hlavu. Náhlá změna polohy z lehu do stoje může způsobit závrať. Často je to způsobeno ortostatickou hypotenzí, náhlým poklesem krevního tlaku, ke kterému může dojít, když se člověk postaví. Tento problém je s přibývajícím věkem stále častější.

Co dělat? Nespěchejte. Z postele vstávejte pomalu, aby se tělo mohlo přizpůsobit změně polohy. To je důležité zejména pro starší osoby, protože ospalost zvyšuje riziko pádu a zranění.

Máte spánkovou apnoi

Ačkoli je spánková apnoe nejčastěji spojována s příznaky, jako je chrápání, mnoho lidí s tímto onemocněním, které se vyznačuje abnormálním nebo přerušovaným dýcháním během spánku, uvádí také ranní pocity závratí. Lidé trpící spánkovou apnoe mohou mít během spánku potíže s dýcháním, což může vést ke snížení hladiny kyslíku v krvi. Když se vám v noci nedostává kyslíku, můžete se probudit s pocitem závratě.

Konec bezesných nocí vedle chrápajícího partnera: Spánková apnoe se léčí uvolněním dýchacích cest

Pokud se u vás objevují ranní závratě spolu s dalšími příznaky spánkové apnoe, obraťte se na svého lékaře, který vás může řádně vyšetřit a v případě potřeby poslat ke spánkovému specialistovi.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]