Příznaky vážného onemocnění jménem lymfom bývají často přehlíženy. Patří sem únava i pocení

Fotografie: Depositphotos

Lymfom je vážné onemocnění, které může ovlivnit lymfatický systém těla. Často však jeho příznaky v rané fázi nepřitahují pozornost, a tak jsou ignorovány nebo přehlíženy.

Lymfom je druh zhoubného onemocnění, které ovlivňuje lymfatický systém, součást imunitního systému těla. I když lymfom může postihnout lymfatické uzliny a další části těla, může být obtížné rozpoznat jeho příznaky v rané fázi. Často se stává, že lidé tyto příznaky ignorují, nebo je připisují jiným běžným onemocněním. Tyto první příznaky lymfomu by však přehlíženy rozhodně být neměly, říká doktorka Teresa Hagan Thomas.

Co je to lymfom?

Lymfatický systém je řada lymfatických uzlin a cév, které pohybují lymfatickou tekutinou v těle. Lymfatické tekutiny obsahují bílé krvinky bojující proti infekcím. Lymfatické uzliny fungují jako filtry, jež zachycují a ničí bakterie a viry, aby zabránily šíření infekce. Zatímco lymfatický systém obvykle chrání vaše tělo, lymfatické buňky zvané lymfocyty se mohou stát rakovinnými.

Lymfom je obecné označení pro rakovinu, která začíná v lymfatickém systému. Existují dvě kategorie lymfomů: Hodgkinův lymfom a nehodgkinský lymfom. Do těchto dvou kategorií vědci zařadili více než 70 typů lymfomů. Lymfomy mohou postihnout kteroukoli část lymfatického systému, včetně kostní dřeně, brzlíku, sleziny, mandlí nebo lymfatických uzlin.

pacient rakovina
Fotografie: Freepik

Zvětšené uzliny

Jedním z nejčastějších příznaků lymfomu je zvětšení lymfatických uzlin, obvykle v krku, podpaží nebo v oblasti třísel. Tyto uzliny se mohou zvětšit bez zjevného důvodu a často nezpůsobují bolest. Pokud si všimnete trvajícího zvětšení uzlin, měli byste se poradit s lékařem.

Unavenost a slabost

Někteří pacienti s lymfomem si stěžují na nevysvětlitelnou únavu a slabost. Tento příznak může být snadno přehlédnut, protože mnoho lidí trpí dočasnou únavou z různých důvodů. Pokud však vaše únava nezmizí ani po odpočinku a trvá déle než obvykle, měli byste si nechat prověřit svůj stav.

Kofein a alkohol jsou častým důvodem nočního pocení. Léčba může začít až po jasné identifikaci příčiny

Ztráta hmotnosti

Neočekávaná a neúmyslná ztráta hmotnosti může být dalším znakem lymfomu. Mnoho lidí přičítá pokles hmotnosti stresu, dietám nebo jiným faktorům, ale pokud ztratíte váhu bez zjevného důvodu, je to signál k návštěvě lékaře.

Noční pocení

Noční pocení, které je natolik intenzivní, že narušuje váš spánek a nutí vás měnit si ložní prádlo, také může být indikátorem lymfomu. Tento příznak je spojen s některými druhy lymfomu, zejména s Hodgkinovým lymfomem.

Svědění kůže

Nepříjemné svědění kůže, které nepřejde po použití krémů nebo léků proti svědění, může být dalším příznakem lymfomu. Svědění může být způsobeno zvětšenými uzlinami nebo jinými projevy onemocnění.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]