Příznaky těhotenského nádoru v dutině ústní by se neměly rozhodně přehlížet

Fotografie: Freepik

Nádor, už jen to slovo zní opravdu děsivě, tím spíše v těhotenství. Řeč je o hrudce, které se říká těhotenský nádor, a vzniká v dutině ústní, především u krčku zubů v době těhotenství. Léze se většinou hojí rychle a snadno, podceňovat by se však neměly.

V těhotenství dochází k fyzickým změnám, z toho důvodu se ženám doporučuje dodržovat správnou životosprávu a doplňovat dostatek vitamínů a minerálů. V průběhu náročných 9 měsíců totiž dochází k výskytu zubních kazů nebo zánětů dásní.

V některých případech se objevují také hrudky, bolestivé léze menších rozměrů, kterým se přezdívá těhotenské nádory. V tom případě je vhodné navštívit stomatologa, obavy ale nejsou na místě. Léčba bývá rychlá a snadná.

Fotografie: Freepik

Neškodné, ale děsivé

Těhotenský nádor je útvar, který se vytvoří v dutině ústní, lékaři používají ještě označení pyogenní granulom nebo mateřská epilera. Nejčastěji se objevuje v průběhu prvního trimestru těhotenství ženy a zmizí po ukončení těhotenství. Tyto léze bývají zcela neškodné, ale je pravda, že jsou děsivé. Mohou být dokonce i bolestivé, tím spíše, že vlivem hormonální nerovnováhy dochází také k vyšší zánětlivosti dásní a kazivosti zubů.

Krvácení při čištění zubů

Hormonální změny v těhotenství způsobují zánětlivé procesy, proto je vhodné zvýšení péče o zuby a dutinu ústní, protože podle odborníků stav úst a zubů do jisté míry ovlivňuje zdraví plodu. Především u chronicky nemocných pacientek je nutné dbát na zvýšenou hygienu a používání speciálních zubních kartáčků a zubních past pro dokonalé ošetření.

U 5 procent žen se v průběhu prvního trimestru objevují hrbolky. Tyto léze mohou narušit komfortní žvýkání, při čištění zubů může docházet k jejich narušení a krvácení. Není radno v této chvíli podceňovat návštěvu stomatologa nebo dentální hygienistky, kteří doporučí další postup nebo navrhnou léčbu.

Fotografie: Freepik

Odstranění pomocí laseru nebo kryoterapie

Povětšinou odborníci navrhují zvýšenou péči a doplnění potřebných vitamínů, protože jedním z důvodů vzniku těchto útvarů je chronické zanedbání stavu chrupu. Lékař zhodnotí velikost a nebezpečnost, ve většině případů ale dojde k vymizení útvarů po porodu a šestinedělí.

Co dělat v případě, když uzlíky nebo léze nevymizí ani po šestinedělí? K odstranění těchto hrbolků se používá laser nebo ambulantní kryoterapie, což je bezbolestné a rekonvalescence trvá jen několik málo dní.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]