Nezbavujte se chybně zdánlivě otravného plevele. Jedná se doslova o zlatý poklad, který často končí tam, kde nemá

Fotografie: Depositphotos

Na zahradě určitě i vám roste plevel, který pravidelně hubíte. Přitom se ale může jednat o chutnou či léčivou bylinu, která zbytečně končí na kompostu.

Upravená zahrada představuje prostor, kde není místo pro plevel. Takže k nejčastějším činnostem, kterým se na ní věnujete, je vytrhávání a ničení plevele. Ten roste dokonce bujněji než rostliny, které pěstujete. Většinu plevele čeká cesta na kompost. Napadlo vás někdy, že některé z plevelných rostlin jsou jedlé, a dokonce i chutné? Dá se z nich připravit třeba dobrý salát nebo dát pod maso či přidat do polévky, říká lékařka Katherine Marengo.

Rostliny z rodu lebeda

Rod lebeda obsahuje rostliny jednoleté i víceleté. Rod čítá na 300 druhů, z nichž v české přírodě narazíme asi jen na 11 z nich. Listy mladých rostlin se používají na salát, lze z nich uvařit i jídlo na způsob špenátu. Semena se obvykle nekonzumují.

Jetel luční

Známou léčivkou je jetel luční, nezřídka rostoucí v trávníku nebo na záhonech. I on končí na kompostu. Přitom je to škoda, protože pomáhá léčit průjem, zvracení a otravu jídlem. Detoxikuje organismus, ulevuje od kašle, rýmy a nachlazení. Zmírňuje také problémy s menopauzou, jako jsou návaly horka, nespavost. Léčí ekzémy, akné a drobná poranění na kůži.

Jitrocel kopinatý

Lidé si v minulosti bylin možná více vážili, protože neměli k dispozici léky, jako tomu je v současné době. Například jitrocel kopinatý je považovaný za plevel, přitom je to léčivka, vhodná na léčbu vředových chorob žaludku, dvanáctníku i tlustého střeva. Působí proti kašli a nabízí i antibiotické účinky. Lidově se mu říkalo hojílek, myší ocas, volský jazyk.

Smetánka lékařská neboli pampeliška

Pampeliška je rozšířeným plevelem s houževnatým kořenem. Ten bývá předmětem sběru jako léčivý prostředek. Má pozitivní účinky na trávicí soustavu, používá se při zánětech močových cest a ledvinových kamenech. Pomáhá při zácpě a nechutenství. Listy pampelišky lze použít do salátů.

Fotografie: Pixabay

Řebříček obecný

Nezřídka se na zahradě setkáme i s řebříčkem obecným, který je rovněž ceněnou léčivou bylinou. Nachází uplatnění ve farmacii, při výrobě kosmetických přípravků i při ochucování likérů. Obsahuje hodně silic, takže je aromatický. Drcená nať se používá jako lokální anestetikum na podlitiny, pohmožděniny a na křečové žíly a bércové vředy. Odvar je vhodný pít při horečce, podporuje trávení, ulevuje od zácpy a při zánětech močových cest.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]