Pravidelná konzumace jogurtů poskytuje tělu zdravotní benefity, které by vás v životě nenapadly

Fotografie: Pixabay

Unikátní účinky pravidelné konzumace jogurtů na lidské zdraví potvrdili vědci na základě celé řady studií. Kromě jiného zveřejnili seznam šesti z nich, které vás možná překvapí.

Jogurty patří mezi oblíbené potraviny, které si našly zastoupení zejména ve svačinách a snídaních. Kromě jiných kysaných mléčných výrobků obsahují lidskému organismu prospěšné kmeny bakterií, jako jsou Lactobacillus, Bifidobacterium či Streptococcus. Jejich pravidelná konzumace má pak na lidské zdraví nejrůznější účinky. Většinou se jedná o ty zdraví prospěšné, přičemž seznam šesti potvrzených zveřejnili vědci na základě několika provedených studií.

Jogurty vám pomohou nastartovat imunitu

Vliv jogurtů na lidské zdraví zkoumali vědci v celé řadě studií. Jedním ze závěrů je, že pravidelná konzumace kvalitních jogurtů podporuje zdravou tvorbu laktobacilů a dalších probiotik. To jsou živé organismy přirozeně se vyskytující ve vašich střevech. Právě tímto posílením se posiluje i váš imunitní systém. Dobrou zprávou je, že k nastartování imunity, potažmo k dosažení všech šesti blahodárných účinků, vám postačí konzumovat jogurty jednou denně po dobu jednoho měsíce.

Fotografie: Freepik

Dalšími výhodami pravidelného přísunu jogurtů je zlepšení zdraví vašeho srdce a trávicího traktu. Kysané mléčné výrobky zásobují organismus v optimálním množství nasycenými mastnými kyselinami a napomáhají zvyšovat hladinu tzv. dobrého cholesterolu v těle. Bílé jogurty rovněž pomáhají udržovat zdravý trávicí trakt. Díky vysokému obsahu probiotik a prospěšných kmenů bakterií pomáhají mj. se zácpou či fungují jako prevence průjmů vyvolaných léčbou antibiotiky.

Jsou bohaté na živiny a podporují regulaci hmotnosti

Jogurty jsou obecně velmi bohaté na různé živiny, vitamíny, minerály a bílkoviny. Toto splňují všechny jogurty bez výjimky – bílý, ovocný, smetanový, bez tuku, apod. Avšak některé z nich jsou pro podpoření celkového zdraví vhodné méně (smetanové, plnotučné), některé více (bílé, polotučné). Pokud se rozhodnete jednou denně sníst jakýkoliv jogurt, pokryje vaši denní potřebu bílkovin – ty podporují metabolismus a dodávají energii pro každodenní činnosti.

Fotografie: Freepik

Z minerálů obsahují jogurty zejména vápník (a mléčný tuk, který napomáhá ukládání vápníku do kostí). Z vitamínů obsahují jogurty zejména B12 a riboflavin, jejichž příjem tvoří částečnou prevenci proti propuknutí srdečních chorob. Dále jogurty obsahují draslík, fosfor a hořčík – ty zase napomáhají udržování optimálního tlaku a celkově zdravého metabolismu. Konzumace jogurtů (zejména polotučných) se doporučuje především v těhotenství, kdy žena dodává minerály a vitamíny i nenarozenému dítěti.

Fotografie: Freepik

Šestým blahodárným účinkem je pomoc při redukci hmotnosti. Podle závěrů provedených studií zvyšuje pravidelná konzumace jogurtů hladinu hormonů, které napomáhají snižovat chuť k jídlu. Ovšem pokud si hlídáte váhu, měli byste si kontrolovat obsah tuku v jednotlivých jogurtech. Nedoporučují se ty plnotučné a smetanové. Ideálními jogurty jsou polotučné a bílé. Odtučněné jogurty můžete také vypustit – obsah tuku se od polotučných ze zdravotního hlediska neliší.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]