Pravděpodobnost nákazy koronavirem z předmětů ve veřejném prostoru není tak vysoká, jak se dříve myslelo

Vědci studovali, zda je možné, se nakazit přes povrch. Nyní počítali i s prostředím a říkají jasné ne!

Fotografie: Freepik

Koronavirus nás děsí již déle než rok. Je však možné se jím nakazit pouhým dotekem povrchu, na kterém je vir? Pravděpodobně ne.

Vědci konečně zjistili, že koronaviry, respektive SARS-COV-2 se nedá předat pouze dotykem povrchu. To, co se dříve hlásalo, že po příchodu domů máte svůj nákup opláchnout, a že na balíčku z Číny je nákaza, se ukázalo jako nesmysl. Pravděpodobnost nákazy je minimální. Takže přestaňte ve velkém používat dezinfekci na vše a všechny. Očistěte svou domácnost spíše od chemikálií.

Fotografie: Freepik

Jak se lze nakazit koronavirem? 

Laboratoře nyní zjistily, že koronavirus je skutečně přenosný a nakažlivý vzduchem a kontaktem. Ale že byste to chytli, kvůli předání novin nebo se drželi po někom madla košíku v obchodě, je velmi nízké. Vědci testovali, jak dlouho přežije vir na povrchu bez podmínek laboratoře. Tyto studie prováděli i v různých prostředích. A výsledek?

Experiment ukázal, že ve vzduchu je vir možno nalézt i 3 hodiny po vypuštění. Co se týká povrchu je to různé. Pokud se jednalo o kov jako je měď, doba byla 4 hodiny, na nerezové oceli 5,6 hodiny a na plastu o něco více, 6, hodin. Dá se však říci, že testy objevily zárodky koronaviru na kartonu i po 24 hodinách. A dokonce byly nalezeny i viry, které by mohly propuknout i po 72 hodinách začátku experimentu. Proto se ustálilo, že koronavirus na povrchu je infekční 3 dny. 

Nákaza přes fomit 

Co to je ten fomit? Jde o nákazu přes povrch. Je to materiál, u kterého se předpokládalo vysoké riziko infekce. Což jsou kliky, madla, knoflíky ve výtahu, a také vlasy, ruce, oblečení a nádobí. Jsou to místa, na která lidé často šahají. Jenže testy prokázaly, že riziko nákazy je menší než 1:10 000. Je to proto, že se předtím nepočítalo s veličinou prostředí.

Fotografie: Freepik

Vir koronoviru lze jednoduše poničit a snížit jeho účinnost. Je tvořen bílkovinami a lipidy, které se po kontaktu s látkami deformují. Působí na ně čistící prostředky, vzduch, teplo a světlo. Virům se lépe daří na hladkém povrchu, protože tam není riziko protrhnutí ochranného obalu, jako je tomu u drsnějších povrchů materiálů. Mají také větší odpařovací plochu, takže viry jednoduše vysychají.

Co ovlivňuje možnost nakažení covidem SARS-COV-2

  • Je to množství lidí, kteří nosí masky a zachytávají tak kapky slin a vlhka z dýchacích cest. 
  • Zda se stýkáte s dalšíma lidmi. 
  • Roli v tom hraje taky čas, který uplyne během přenosu viru na povrch a z něho na lidský organismus. 
  • Množství viru. 
  • Zda se možný nakažený dotýká rukama svého obličeje. Infekce může být na rukou, ale je třeba ji přenést přes sliznici, aby propukla. 
  • Kde došlo k nakažení, zda uvnitř nebo venku. 

Hygienická opatření je nutné stále dodržovat

Už si tedy nemusíte domov halit do oblaku spreje proti covidu a nábytek a povrchy několikrát za den dezinfikovat. I osobní hygiena už může být bez dezinfekce, která pokožce rukou prostě nevyhovovala. Bude stačit obyčejné mýdlo. I jednoduchým umytím rukou snížíte riziko nákazy na minimum.

Fotografie: Freepik

Odborníci nyní poukazují i na to, že ani veřejná místa není nutné složitě dezinfikovat. Bohatě postačí otření mýdlovou vodou. Uvnitř postačí omývat pouze místa, za která se chytáte. Tedy kliky, madla, vypínače. A také je vhodné dostatečně větrat. Vzduch totiž napomáhá rozkladu. Naprosto postačí, když se budete mít, nosit rukavice a respirátor do veřejných prostor. Tím se vám značně snižuje možnost přenesení viru na povrchy.

Zdroj: CDC – Centers for Disease Control and Prevention

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]