Jak je to s datem spotřeby, znamená to opravdu něco?

Někteří lidé mají strach z hadů, jiní z výšek a pro jiné je to zkažené jídlo. Je opravdu nutné vyhodit jídlo, které má po datu spotřeby? Pokud nemusím, tak kdy musím, aby to nedopadlo špatně? Co vlastně znamená „špatně“? Je to nebezpečné? Zde jsou odpovědi na položené otázky.

1) Podíváme se, co všechno můžeme najít napsaného na obalu a jejich význam.

Můžeme si všimnout, že doba, do které má být výrobek spotřebován, bývá označena dvěma způsoby: „Datum použitelnosti“ a „Datum minimální trvanlivosti“.

Datum použitelnosti:

Datum použitelnosti se uvádí slovy „Spotřebujte do…“. Tento popis se používá u potravin, které podléhají rychlé zkáze a musí být proto rychle spotřebované (například: jogurty a jiné mléčné výrobky, ryby, chlazené maso apod.). Státní zemědělská a potravinářská inspekce doporučuje používat výrobky DO data použitelnosti. Můžete je ale uchovávat i nadále, na kratší dobu, v závislosti na tom co to je. Například tyto běžné potraviny: mleté maso a drůbež (1 den po datu), hovězí maso (3-5 dní po datu), vejce (3-5 týdnů po datu), jogurty (1-5 dní po datu).

Datum minimální trvanlivosti:

Datum minimální trvanlivosti se uvádí slovy „minimální trvanlivost do…“. Datum minimální trvanlivosti se uvádí na potraviny, které se rychle nekazí, například: konzervy, sušenky, čokoláda, nápoje, těstoviny a jiné trvanlivé potraviny.

Datem minimální trvanlivosti a datem použitelnosti nemusí být označeny některé potraviny. Jedná se především o čerstvé ovoce a zeleninu, houby, pekařské výrobky, lihoviny a ostatní alkoholické nápoje.

2) Můžou potraviny ztrácet výživovou hodnotu před tím, než vyprší doba spotřeby?

Toto záleží na potravině. Vezměme si například pomerančový džus. Jeden šálek může nabídnout celodenní dávku vitamínu C, ale po otevření, v průběhu jednoho týdne ztrácí veškeré antioxidační přínosy, díky vystavení účinku vzduchu a světla (a to se může stát ještě před datem exspirace). Zde jsou další běžné trvanlivé výrobky s překvapivě krátkou skladovatelností, po jejich otevření: zelený čaj – 6 měsíců, olivový olej – 6 měsíců, med – 6 měsíců.  Velké překvapení jsou kvalitní bílé jogurty, ty svou nutriční hodnotu naopak mají lepší ke konci a po ukončení data spotřeby, než před datem spotřeby (jogurty můžeme jíst i týden po skončení data použitelnosti).

3) Jsou potraviny bezpečné po ukončení jejich data exspirace?

Data vypršení platnosti se vztahují na kvalitu, nikoliv na bezpečnost výrobku. Například pokud byl chlazený výrobek uchován pod 5 °C, byl dobře zabalen a bylo s ní správně manipulováno, může jeho vůně a vzhled být trochu zvláštní, ale nemusí být nutně považován za nebezpečný. Pokud by byla potravina ponechána na teplém pultu, po dobu pár hodin, nebo byla kontaminována něčím jiným, mohla by být napadena nějakou bakterií, která by způsobila nějakou nemoc ze špatně skladovaných výrobků. Potraviny podléhající zkáze by se nikdy neměly, na pultu, rozmrazovat déle než 2 hodiny, protože i když střed potraviny může zůstat zmrzlý, může vnější povrch proniknout do zóny nebezpečí. Bakterie se rychle množí v teplotě od 5 – 60°C.

Obrázky: pixabay.com