Střevní pomocníci také potřebují podporu. Mikroflóře se zavděčí luštěniny i celozrnné obiloviny

Fotografie: Depositphotos

Zdraví střev, včetně typu bakterií, jež obsahují, může ovlivnit mnoho faktorů, a to i potraviny, které jíte. Nejlepším způsobem, jak získat zdravá střeva, je jíst čerstvou a vyváženou stravu.

Ve vašem těle je přibližně 40 bilionů bakterií, z nichž většina se nachází ve střevech. Dohromady se nazývají střevní mikrobiom a jsou neuvěřitelně důležité pro celkové zdraví. Některé typy bakterií ve střevech však mohou přispívat i k mnoha onemocněním, říká doktorka Kathy W. Warwick. Podívejte se na 6 způsobů, jak zlepšit stav střevních bakterií.

Jezte pestrou škálu potravin

Ve střevech žijí stovky druhů bakterií, z nichž každá hraje specifickou roli pro zdraví a pro svůj růst potřebuje jiné živiny. Obecně platí, že rozmanitý mikrobiom je považován za zdravý. Je to proto, že čím více druhů bakterií máte, tím více mohou přispívat ke zdraví. Strava složená z různých druhů potravin může vést k větší rozmanitosti mikrobiomu. Bohužel, tradiční západní strava není příliš rozmanitá a je bohatá na tuky a cukry.

Jezte hodně zeleniny

Ovoce a zelenina jsou nejlepšími zdroji živin pro zdravý mikrobiom. Mají vysoký obsah vlákniny, kterou vaše tělo nedokáže strávit. Určité bakterie ve vašem střevě však vlákninu trávit mohou, což stimuluje jejich růst. Velmi vysoké množství vlákniny obsahují také fazole a luštěniny. Mezi potraviny s vysokým obsahem vlákniny, které jsou vhodné pro vaše střevní bakterie, patří např. maliny, artyčoky, zelený hrášek, brokolice, cizrna, čočka, fazole, celozrnné obiloviny, banány a jablka.

Jezte fermentované potraviny

Kvašené potraviny prošly fermentací, což je proces, při kterém jsou cukry v nich obsažené rozkládány kvasinkami nebo bakteriemi. Některé příklady fermentovaných potravin jsou jogurt, kimči, kysané zelí, kefír, kombucha či tempeh. Mnohé z nich jsou bohaté na laktobacily, což je druh bakterií, které mohou prospět vašemu zdraví.

krájené zelí
Fotografie: Freepik

Jezte prebiotické potraviny

Prebiotika jsou potraviny, které podporují růst prospěšných bakterií ve střevech. Jedná se především o vlákninu nebo složité sacharidy, jež lidské buňky nedokážou strávit. Místo toho je určité druhy bakterií ve střevě rozkládají a využívají jako palivo. Prebiotika obsahuje mnoho druhů ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků, ale lze je nalézt i samostatně. Prebiotikem může být také rezistentní škrob. Tento typ škrobu se nevstřebává v tenkém střevě a přechází do tlustého střeva, kde ho mikrobiota rozkládá.

Jezte celozrnné potraviny

Celá zrna obsahují velké množství vlákniny a nestravitelných sacharidů, jako je například beta-glukan. Tyto sacharidy se nevstřebávají v tenkém střevě a místo toho se dostávají do tlustého střeva, kde podporují růst prospěšných bakterií ve střevě. Celozrnné obiloviny mohou u lidí podporovat růst bifidobakterií, laktobacilů a bakteroidet.

Fotografie: Pixabay

Jezte potraviny bohaté na polyfenoly

Polyfenoly jsou rostlinné sloučeniny, které mají mnoho zdraví prospěšných účinků, včetně snížení krevního tlaku, zánětu, hladiny cholesterolu a oxidačního stresu. Lidské buňky nedokážou polyfenoly vždy strávit. Protože se nevstřebávají efektivně, většina polyfenolů se dostane do tlustého střeva, kde je tráví střevní bakterie. Některé příklady potravin bohatých na polyfenoly jsou např. kakao a hořká čokoláda, červené víno, hroznové slupky, zelený čaj, mandle, cibule, borůvky či brokolice.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]