Řekněte jednou provždy sbohem nevzhledným křečovým žilám. Pomohou vám k tomu domácí prostředky

Fotografie: Depositphotos

Opravdu velkému množství lidí někdy vstoupí do života křečové žíly, a tím jim ho docela dost znepříjemní. Může se to stát i vám, říká lékařka Debra Rose Wilson.

Odhaduje se, že křečové žíly ovlivní negativním způsobem až 20 procent dospělých lidí. Zkroucené, vystouplé a rozšířené žíly mohou často způsobit bolest, svědění a při nejmenším nepohodlí. K léčbě křečových žil vám mohou lékaři předepsat určité postupy, ale pokud se chcete vyhnout nákladným zákrokům, mohly by vám pomoci tyto domácí prostředky.

Nejdůležitější je fyzická aktivita

Fyzická aktivita by měla být prvním krokem v domácí léčbě křečových žil. Čím více se hýbete, tím lépe vám v těle cirkuluje krev. Když se budete pravidelně hýbat, pomůžete krvi vrátit se zpět do srdce. Velice prospěšné je plavání, chůze, jízda na kole, jóga a dokonce i protahování. I mírné cvičení může pomoci s krevním tlakem.

Fotografie: Unsplash

Potraviny s vlákninou

Vláknina napomáhá zdravé a správné funkci střev. Je velice důležité jíst vlákninu, pokud máte sklon k zácpě. Mezi potraviny s vysokým obsahem vlákniny patří třeba celozrnné potraviny, pšenice, oves, ořechy, hrášek, fazole, fíky, švestky, avokádo, rajčata, brokolice, květák nebo cibule.

Potraviny obsahující draslík

Nedostatek draslíku může způsobovat zadržování vody v těle. To zvyšuje objem krve ve vašem těle a vytváří tlak na žilní chlopně. Mezi potraviny s vysokým obsahem draslíku patří například jogurty, pistácie, losos, tuňák, bílé fazole, kuře, čočka, pomeranče nebo brambory.

Fotografie: Unsplash

Bylinné prostředky

Některé byliny mohou pomoci zmírnit příznaky onemocnění křečových žil. Mohou být užívány buď orálně, nebo jako aktuální flebotonika. Jedna studie zjistila, že například extrakt z hroznových semínek může mít příznivé účinky na křeče, otoky nebo neklidné nohy. Podobné léčivé účinky mají také citrusové plody, pohanka nebo jablka.

Fotografie: Unsplash

Pár slov na závěr

Domácí léčba a zdravý životní styl mohou pomoci zmírnit nepříjemné příznaky křečových žil. Jenže pokud se vám vzhled vašich křečových žil opravdu nelíbí, lékařské ošetření ho může trošku vylepšit. Vždy je lepší promluvit si se svým lékařem.

Zdroj: Healthline