Pomalý metabolismus: 5 tipů, jak ho efektivně zrychlit a zbavit se tak přebytečných kil v rekordním čase

Fotografie: Depositphotos

Když se na ulici podíváte kolem sebe, uvidíte, kolik lidí se potýká s nadváhou nebo obezitou. Některým z nich se nedaří zhubnout, protože mají pomalý metabolismus.

Lidský organismus je složitým mechanismem, který pomocí chemických reakcí neustále přeměňuje živiny na energii pro buněčné procesy a zároveň přeměňuje potraviny na stavební kameny nukleových kyselin, lipidů, bílkovin a sacharidů. Bez nich by se náš život neobešel. Tento proces lze označit jako látkovou výměnu neboli metabolismus. Zjednodušeně řečeno, jedná se o příjem a zpracování živin, říká lékař Atli Arnarson.

Zajímavosti o metabolismu

Látkovou přeměnu lze rozdělit na všechny biochemické procesy v organismu a biochemické procesy v jednotlivých buňkách. Množství energie vydané organismem v klidovém stavu nazýváme bazálním metabolismem, který se podílí na zachování životně důležitých funkcí. Člověk totiž spaluje energii i tehdy, kdy nic nedělá a třeba spí nebo odpočívá.

Tukové zásoby v těle se vytvářejí při metabolismu lipidů, které se rozkládají na mastné kyseliny a glycerol. Jsou hlavním zdrojem energie. Je-li tuků přijímáno příliš mnoho, dochází ke vzniku nadváhy a obezity. Totéž platí pro velkou konzumaci sacharidů.

Fotografie: Depositphotos

Jak zrychlit metabolismus

Když se někteří lidé snaží zhubnout a nedaří se jim to, je to proto, že jejich metabolismus je příliš pomalý. Většinou je to tím, že ve svém stravování dělají zásadní chyby. Pokud se jim je podaří odstranit, zrychlí se i jejich metabolismus a přebytečné kilogramy půjdou rychleji dolů. Co je zapotřebí udělat?

  • Pravidelná snídaně: Snídat je velmi důležité, protože toto první jídlo dne pomáhá nastartovat metabolismus do normálního stavu.
  • Častá jídla: Vynechávání porcí jídla je cesta nikam. Podstatné je jíst pravidelně malé porce, které metabolismus zrychlují. Organismu totiž dávají příležitost pro to, aby spálil více kalorií při procesu trávení.
  • Hodně bílkovin: Větší spotřeba bílkovin vede ke zrychlení metabolismu. Je dobré se zaměřit na konzumaci nízkotučných zdrojů proteinů – libového sýru či masa nebo vařeného vejce.
  • Koření: Víte, že koření přispívá k rychlejšímu pocitu nasycení? Ke zvýšení metabolismu napomáhá kapsaicin, jenž je obsažen ve feferonkách.
  • Vyhýbejte se stresu: Stresové hormony podporují ukládání tuku v oblasti břicha. Je proto v zájmu každého stres omezit nebo se s ním naučit pracovat – třeba pomocí meditace.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]