Pokud jste ve svém okolí viděli tuto rostlinu, máte po ruce skvělého přírodního lékaře. Využijte léčivou sílu, kterou nabízí

Fotografie: Unsplash

Vlaštovičník je léčivá rostlina, která ale při nesprávném použití může mít na naše zdraví opačný dopad. Je totiž extrémně jedovatá. Zjistěte, jak s ní zacházet a na co všechno je tato rostlina dobrým pomocníkem.

Vlaštovičník je vysoká rostlina, která kvete výraznými žlutými květy, a to v období od května do září. Výrazná je nejen kvůli svému barevnému květenství, ale také díky svému extrémního pachu. Škála využití této rostliny je opravdu široká, umí ulevit při porodu, ale poradí si také s bradavice. Při manipulaci s ním ovšem musíme být velice opatrní, je totiž toxický. Při jeho nesprávném použití může dojít k poškození trávicího systému nebo dokonce našeho zraku, a to s trvalými následky. 

Zázračné účinky jedné malé květiny

Vlaštovičník je doporučován na léčbu více než 150 druhů onemocnění, a to v široké škále. Poradí si také s virovými infekcemi. Vlaštovičník si můžeme připravit formou čaje, tinktury, prášku nebo obkladu.

Jedná se o výborného pomocníka v boji s vnitřními parazity a také s problémy se žaludkem. Má pozitivní vliv na spoustu vnitřních orgánů, a to například i na naše játra. Napomáhá jejich regeneraci, je proto velmi vhodný při zánětlivém onemocnění jater, a ve formě čaje nebo tinktury se doporučuje jako doplněk léčby žloutenky typu B a C.

Fotografie: Unsplash

Pomáhá nám také v boji s atopickou dermatitidou, a to právě ve formě obkladů. Ceněným pomocníkem je ve zdravotnictví, hlavně díky svým antioxidačním, ale také analgetickým účinkům. Mlékem z vlaštovičníku se potírají bradavice. Pomůže nám ale i při hojení hnisající rány, při plísních na nohou nebo například při menstruačních bolestech. Jeho použití je opravdu široké a velmi různorodé.

Při konzumaci musíme být opatrní

Konzumace vlaštovičníku se nedoporučuje bez konzultace s lékařem nebo odborníkem na přírodní medicínu. Kromě svých příznivých účinků na naše zdraví má také spoustu účinků nežádoucích. Velmi pečlivě proto musíme dodržovat jeho dávkování, z toho důvodu bychom se vždy měli poradit s někým, kdo této květině rozumí. Dosud nebylo prokázáno, zda vlaštovičník může mít negativní účinky na těhotné nebo kojící ženy. V těchto případech je ovšem obzvláště nutná zvýšené opatrnost, proto by se tyto ženy měly konzumaci vlaštovičníku spíše vyhýbat a měly by se porozhlédnout po jiné možnosti léčby svých zdravotních problémů.

Jeho konzumace ani vnější aplikace se nedoporučuje ani lidem trpícím autoimunitním onemocněním, revmatoidní artritidou nebo roztroušenou sklerózou. Vlaštovičník totiž podporuje aktivitu imunitního systému, což je ve výše uvedených případech nežádoucí. Nezanedbávejte proto konzultaci s odborníkem. Následky nesprávného použití této květiny mohou být fatální.

Zdroj: Dcbusiness

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]