Trapné větry prozradí mnohé o zdraví. V žádném případě se je nevyplácí brát na lehkou váhu

Fotografie: Depositphotos

„Tohle nedopadne dobře,“ říkáte si a snažíte se udržet zuby nehty obě půlky u sebe. Přesto z vás o chvíli později vyjde nevonící salva způsobená plyny ve střevech.

Nadýmání už nejednoho člověka dostalo do prekérní situace. Což o to, doma si ulevit je běžné, ale ve společnosti by se vám to stávat nemělo. Je to nepříjemné a trapné. Na vině často bývá nevhodná strava i stres. Co o vašem zdraví prozrazují plyny ve střevech a jaká je jejich příčina? Více prozradila lékař Youssef (Joe) Soliman.

Jak vznikají plyny ve střevech

O nadýmání můžeme s klidem říct, že je to normální biologický proces zdravých střev. Tvorba plynu je součástí trávení. Ve střevech se běžně vyskytuje asi šest litrů plynu, který je tvořený plyny produkovanými bakteriemi tlustého střeva, plyny z procesu trávení, krevními plyny a spolykaným vzduchem. Vzniklá směs se skládá z dusíku, vodíku, oxidu uhličitého, kyslíku a metanu. Většinou se plyny vstřebají do krevního řečiště už v tenkém střevě, případně odcházejí pryč dýcháním. Jen malá část opouští tělo přes konečník.

Co je to nadýmání

Plyny ve střevech jsou tedy normální. Je-li jich ale větší množství, pak se nestihnou vstřebat. Vzniká tzv. meteorismus, zaražené větry či plynatost. Kromě toho, že se jedná o trapnou záležitost, mohou souviset s řadou zdravotních komplikací. Důvodem ke vzniku plynatosti je často špatný životní styl, málo pohybu a nevhodné stravování – hltání, jídlo ve spěchu či mluvení během konzumace jídla.

Co uleví od nepříjemného nadýmání

Jako první pomoc při plynatosti lze použít heřmánkový čaj. Buď samostatný, nebo ve směsi s meduňkou, hluchavkou, mátou, pelyňkem či tymiánem. Toto všechno jsou byliny, které proti nadýmání pomáhají. Dále si můžete nálev uvařit z petržele, fenyklu, anýzu i šalvěje. Pomáhají také některé volně prodejné léky.

Fotografie: Pixabay

Kdy se obrátit na lékaře

Lékaře je třeba vyhledat tehdy, když se problémy pravidelně opakují, doprovází je silné bolesti břicha nebo člověk ztrácí na hmotnosti. S plynatostí bývá spojena intolerance laktózy nebo lepku. Na vině ale mohou být i další zdravotní problémy postihující trávicí ústrojí.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]