Vinný ocet: Málokdo to ví, ale jedná se o skvělého pomocníka, který pomáhá řešit řadu chronických problémů

Fotografie: Depositphotos

Na první pohled se může zdát, že červený vinný ocet se hodí pouze k ochucování salátů, ale dokáže toho mnohem více.

Je považován za silný přírodní antioxidant, který pomáhá hubnout, normalizovat hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Vyrábí se kvašením červeného vína. Neobsahuje alkohol a jeho chuť je kyselá. Je známo, že zpomaluje stárnutí. Můžete jej konzumovat jen tak zředěný s vodou nebo si ho přidávat do salátů a marinád. Svou zásaditostí se skvěle hodí jako alternativa citronové šťávy a dokáže zmírnit chuť jídel s vysokým obsahem tuku, včetně pečeného masa. Navzdory své kyselosti červený vinný ocet nepůsobí pálení žáhy, pokud není konzumován ve velkém množství, říká lékařka Lauren Panoff.

Proč je dobré užívat vinný ocet

Vinný ocet je skvělý přírodní produkt, který se využívá v boji proti bakteriím, virům a plísním. Je známo, že má blahodárné účinky na trávení, průjmy, migrény. Používá se také při bolestech v krku nebo při různých kožních problémech, jako první pomoc proti štípancům i jako dezinfekce u poranění či akné. Snažte se pořizovat vinný ocet vždy v bio kvalitě, získáte tak jistotu, že se jedná o opravdu kvalitní produkt. Níže vám přinášíme další benefity, které jsou spojeny s pravidelným užíváním vinného octa.

Fotografie: Freepik

Zpomaluje proces stárnutí

Antokyany jsou pigmenty, které dodávají barvu červeným, fialovým a modrým plodům, například hroznům. Přírodní antioxidanty, antokyany, pomáhají zpomalovat stárnutí pleti a zmírňovat projevy vrásek. Antokyany obsahují všechna červená vína. Jejich množství v červeném vinném octu se však může lišit v závislosti na kvalitě octa a druhu vína, z něhož byl vyroben.

Zlepší vaše trávení

Není náhodou, že se červený vinný ocet se ve velkém konzumuje v mnoha asijských zemích. Octy se ředí s vodou, někdy se také přislazují a ochucují. Pijí se během jídla nebo mezi jídly na podporu trávení. Zařazení octa do jídelníčku může snížit nadměrnou chuť k jídlu, což celkově může vést ke snížení příjmu kalorií, a tím samozřejmě i ke snížení hmotnosti.

Pomůže vám při hubnutí

Pokud chcete shodit nějaké to kilo, zaměřte se na potraviny, které mají schopnost spalovat tuky, jako je například vinný ocet. Kyselina octová snižuje chuť k jídlu a zabraňuje hromadění tuku. Zpomaluje také uvolňování ghrelinu, neboli „hormonu hladu“. Japonští vědci zjistili, že pomáhá redukovat tělesný tuk. Po dobu 3 měsíců sledovali obézní osoby, které konzumovaly červený vinný ocet, a pozorovali výrazné snížení indexu tělesné hmotnosti, tělesné hmotnosti a obvodu pasu.

Udržuje hladinu cukru v krvi pod kontrolou

Červený vinný ocet také podporuje normalizaci hladiny cukru v krvi. Američtí vědci zjistili, že ocet zpomaluje vstřebávání cukru, a tím snižuje hladinu cukru v krvi. Na rozdíl od běžného koření neobsahuje vinný ocet žádný tuk ani cukr a nezvyšuje kalorický příjem. Pokud trpíte inzulínovou rezistencí nebo cukrovkou 2. typu, je nezbytné zařadit tuto potravinu do svého jídelníčku.

Fotografie: Freepik

Podporuje zdraví srdce

Kyselina octová a resveratrol v červeném vinném octu jsou látky, které snižují hladinu cholesterolu, záněty v těle a normalizují krevní tlak. Tento druh octa navíc obsahuje vysoké množství polyfenolů, které pomáhají asimilovat vápník. Pro zlepšení zdraví srdce je určitě dobré zařadit do jídelníčku červený vinný ocet. Můžete jej konzumovat samotný, nebo přidáním do některých jídel. Určitě tím nic nezkazíte, ba naopak.

Zajišťuje denní potřebu železa

S množstvím železa v těle má problém mnoho lidí, zejména ženy. Často se velký nedostatek železa projevuje i u gravidních žen a je potřeba, aby byl jeho příjem zvýšen. Červený vinný ocet má úžasné zdravotní účinky a je bohatý na živiny, zejména na minerály, jako je právě železo a draslík. Obsahuje také silné antioxidanty, jako jsou polyfenoly, které pomáhají snižovat negativní účinky volných radikálů na buňky. Navíc jeho konzumací nezvýšíte příjem kalorií.

Fotografie: Freepik

Zlepší vzhled pokožky a vlasů

Zdraví prospěšný červený vinný ocet dokáže zázraky i z kosmetického hlediska. Pokud vás trápí podrážděná pokožka, můžete vinný ocet použít lokálně k jejímu zklidnění. Nemůžeme mu upřít také jeho pozitivní účinky na vzhled vlasů, které jsou matné, neživé a bezbarvé. Použijte jej jako bezoplachovou kůru po šamponu. Zápachu se nebojte. Po vysušení vlasů rychle zmizí a vaše vlasy budou krásnější, lesklejší a budou vypadat mnohem zdravěji.

Zdroj: Healthline