Opar dokáže velmi znepříjemnit život. Zjistěte, proč vás trápí a co můžete dělat, abyste se ho v budoucnu vyvarovali

Fotografie: Depositphotos

Pokud jste se již někdy setkali s oparem, potom víte, že je velice nepříjemný. Zjistěte, proč vůbec vzniká a jak se ho můžete do budoucna vyvarovat.

Opary se obecně řadí k vůbec nejrozšířenějším infekčním onemocněním kůže. S jednoduchým oparem se během svého života setká většina z vás (přibližně 70 % obyvatel České republiky). S jeho vážnější formou – tzv. pásovým oparem se poté setká celá třetina české populace. Na výskyt oparu má vliv celá řada faktorů, které lze označit za rizikové. Pokud by se vám některé z nich podařilo eliminovat, výrazně tím snížíte i riziko, že oparem onemocníte.

Některé rizikové faktory můžete ovlivnit

Vznik oparu jistě nikoho nepotěší. Nejen, že se jedná o nevzhledný puchýřek, ale rovněž o velmi bolestivý a svědivý. Navíc má jakousi tendenci vyskytovat se častěji před nějakou důležitou schůzkou či událostí (což souvisí s jedním z rizikových faktorů). Příčinou oparu je virus s názvem Herpes simplex (konkréně HSV 1), který se do těla může dostat různými způsoby – přenosem slinami, při intimním styku, intubací, lékařskými vyšetřeními v ústech pacienta, apod., říká lékařka Cynthia Cobb.

Fotografie: Freepik

Bohužel, jakmile se virus jednou dostane do vašeho těla, již se ho nezbavíte. Z místa primární infekce se totiž velmi rychle rozšíří lymfatickou soustavou. Obecně jsou výskytem oparů ohroženější lidé se sklonem k alergiím či tzv. atopyci. Opary se poté projevují nejčastěji při psychickém a fyzickém vyčerpání, máte-li oslabenou imunitu (například v důsledku nějaké nemoci) či jste v krátkodobém či dlouhodobém stresu.

Fotografie: Freepik

Některé z výše uvedených rizikových faktorů můžete nicméně vy sami eliminovat. Jedná se zejména o stres, kterému se můžete začít cíleně vyhýbat, nebo se na něj naučit adekvátně reagovat. Rovněž byste měli posílit svoji imunitu, aby nebyla po prodělané nemoci tolik oslabená.

Pro posílení imunity jsou vhodné: vitamíny skupiny B, vitamíny C a E, zinek, omega 3 mastné kyseliny a karotenoidy. V případě, že se potýkáte s opakovanými opary, vyhněte se některým potravinám. Zejména pšenice, oves, ječmen, kukuřice, ořechy, čokoláda a růžičková kapusta obsahují arginin, který je spojován právě s vyšším rizikem výskytu oparu.

Víte, jak se zachovat, když se vám utvoří opar?

Ti z vás, kteří se s opary setkávají pravidelně, již bezpečně poznají, když se opar začíná tvořit. Místo, kde se puchýřky objeví, totiž zpočátku až nesnesitelně svědí a při poškrábání bolí. V takovém případě je vhodné ihned zahájit léčbu vhodnými medikamenty (jsou volně dostupné v kterékoliv lékárně), a to i v případě, že samotný puchýřek ještě není viditelný. Počkáte-li až do doby, kdy se vám puchýřek utvoří, bude léčba probíhat o několik dní déle. Opary zpravidla odezní během deseti dní.

Fotografie: Pexels

Jakmile se opar projeví, rozhodně na něj (přehnaně) nesahejte a už vůbec ho nepropichujte. V případě, že byste se rozhodli ho strhnout či propíchnout, riskujete druhotnou bakteriální infekci. Opary jsou totiž samy o sobě extrémně nakažlivé a při sebemenším poškození puchýřku se co do velikosti dokáží několikanásobně zvětšit. Proto, pokud máte aktivní opar, je vhodné, abyste pili pouze ze své sklenice, nenechali nikoho dojídat své porce jídla, apod.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]