Nesedíte příliš? Podívejte se, jaké dopady má celodenní sezení

obrázek:pixabay.com

Ve článku naleznete jaké nehezké dopady má sezení pro naše tělo. Zde uvidíte, že cena za neaktivní životní styl je vysoká. Zní to asi zvláštně jako jeden velký paradox, ale v pozici ve které se člověk cítí dobře a pohodlně, tak jednou nebude tolik pohodlná a budeme se v ní cítit zle.

Většina lidí v dnešní době tráví minimálně polovinu dne v sedě. Tělo ale není uzpůsobeno k tomu, aby bylo v jedné poloze příliš dlouho. Podívejte se, co všechno dlouhé vysedávání může způsobit.

1. Deprese

Jelikož sezení snižuje krevní oběh, tak je to náročnější pro odplavování hormonů. Provedené studie potvrdily, že ženy, které nesplňovaly minimální normu k pohybu za den, ve středním věku trpěly více na deprese než ženy, které měly pravidelný pohyb.
Proto se snažte po dvou hodinách práce projít minimálně po kanceláři, ať si protáhnete svá těla a rozproudíte trochu krevní řečiště.

2. Slabé svaly

Svalům je nejlépe, když jsou používány pravidelně. Udržujte je v záběru. Svaly jsou ohebné, ale když je po většinu dne uzamknete do polohy sedu, tak začnou tuhnout. Po letech neustálého sezení budou svaly ochablé a ve stáří se nám bude špatně pohybovat.

3. Diabetes

Čísla v počtu cukrovkářů bohužel neustále narůstá, a to i dětí. Je to díky malému množství pohybu. Holandská studie naznačuje, že lidé s diabetem 2. typu strávili na gauči nebo u počítače téměř o půl hodiny více času než ty bez nemoci. Jejich studie naznačuje, že být neaktivní déle než tři hodiny, denně snižuje délku života o dva roky.

4. Problémy s kyčlemi

Oslabené svaly v kombinaci se špatnou cirkulací krevního oběhu zapříčiní budoucí problémy s kyčlemi. Hýždě jsou jedny z nejdůležitějších svalů spodní části těla, ony zodpovídají za pomoc při držení rovnováhy. Díky dlouhému sezení se hýždě nezapojují a ochabují, to do budoucna může vést k problému s držením rovnováhy.

5. Špatné držení těla

Když sedíte příliš dlouho, tak se v této poloze všelijak usazujete, hroutíte a stává se, že nesedíte správně. Toto všechno v budoucnu bude ohrožovat vaše držení těla, když chodíte, stojíte. Špatné držení těla je jednak neatraktivní, ale též bolestivá, neboť budete mít problémy s páteří.

6. Ukládání tuku

LPL nebo HDL (hodný cholesterol) dopravuje cholesterol z krve do jater, a tak chrání cévy před usazováním. Jelikož člověk s nadměrným sezením se málo pohybuje, tak se zpomalí i tento proces a tak se tuk začne usazovat v cévách, protože HDL nebude mít dostatečnou energii na dopravu tuku z krve do jater.

7. Obezita

Díky malému pohybu a špatnému stravování je větší riziko vzniku obezity. Z přetrvávající nečinnosti a špatném stravování se zpomalí metabolismus a tělo si více bude ukládat živiny, i ty špatné.

8. Chronická únava
Je všeobecně známo, že lidé, kteří cvičí pravidelně, mají více energie než ti co necvičí. Provedené studie naznačily, že lehké cvičení snížilo pocit únavy až o 65 procent a zvýšilo energetickou hladinu o 20 procent.

9. Chronická bolest

Zvýšení tělesné hmotnosti spojené se špatným držením těla, nevyhnutelně vede k problémům s chronickou bolestí. Když budete sedět dlouho svaly v zádech a na krku se napnout. Po čase budete trpět vážnými bolestmi v těchto oblastech a též v ramenou.

10. Křečové žíly

Sezení nebo stání po delší dobu může způsobit, že krev se v žilách spojí v žlázy, což zvyšuje tlak uvnitř žíly. V důsledku toho se oslabí žilní stěny. Symptomy křečových žil zahrnují změnu barvy pokožky, vředy nebo pálení v nohou.

11. Pomalejší funkce mozku

Studie zjistily, že přerušené sezení s lehkými přestávkami v chůzi je efektivním protiopatřením. Mozek je technicky sval, a musí být neustále aktivní, aby neochabnul. Dobrý průtok krve do svalů, včetně mozku, činí tělo a mysl lepší.