Otékající nohy se nevyplácí podceňovat. Pomůže bylinná terapie, pohybová aktivita i omezení soli

Fotografie: Depositphotos

Nepříjemné otoky dokážou hodně potrápit. Na vině může být horké počasí, únava i nesprávná funkce lymfatického systému.

S otoky se občas potýká každý člověk. Stačí, aby venku bylo teplé počasí, a už si nemůžete sundat prsten kvůli oteklému prstu. Často otékají zejména dolní končetiny. Určitě jste si všimli, že v odpoledních hodinách nebo po velké námaze jsou vaše boty jakoby menší. Pochopitelně se samy nezmenšily. Jen vaše nohy otekly a způsobily tento problém.

Proč otoky vznikají

O některých příčinách otoků těla jsme již psali. Způsobit je ale mohou i hormony v těhotenství, kdy ženy trpí na zadržování vody v těle. Tím dochází k otokům. Na vznik otoků mají vliv i některé léky – například na vysoký krevní tlak, kortikosteroidy nebo hormonální substituční terapie. S otoky se ale často potýkají i lidé, kteří mají potravinovou intoleranci, potvrzuje lékařka Debra Rose Wilson.

Fotografie: Pixabay

Jak s otoky bojovat

Pokud na otoky trpíte, měli byste pravidelně doplňovat tekutiny. Dehydratace kupodivu působí na zadržování vody v těle, a s tím souvisí vznik otoků. Lymfatický systém lze rozpohybovat pohybovou aktivitou. Nezdravý je sedavý způsob života a absence pohybu. Stačí zařadit do denního programu chůzi nebo plavání, aby se váš zdravotní stav o něco zlepšil. Vhodné je také omezit příjem soli a alkoholu, které na zadržování vody také působí.

Přírodní prostředky pro léčbu otoků

S otoky vám pomohou zatočit i přírodní prostředky, které možná najdete ve své domácnosti. Patří sem jablečný ocet, jenž pomáhá vyrovnávat hladinu sodíku v těle. Jedna čajová lžička octa rozmíchaná ve sklenici vody by se měla užívat dvakrát denně. Nápomocné je i koření fenykl. Jednu čajovou lžičku semen fenyklu zalijete šálkem horké vody a necháte je vyluhovat po dobu 10 minut. Odvar lze pít třikrát denně.

Fotografie: Freepik

Pampeliška, petržel, kopřiva

Léčivé byliny jsou tu od toho, aby pomohly od neduhů. Pro léčbu otoků lze úspěšně využít pampelišku, petržel i kořen kopřivy. Výborný je i brusinkový džus, jenž odvádí přebytečnou tekutinu z organismu ven. I s cibulí jdou dělat divy. Zde je ale lepší použít vařenou cibuli ve vodě, do které přidáte pro lepší chuť špetku soli. Cibulový vývar se pije třikrát denně.

Co třeba zkusit aromaterapii

V alternativní medicíně se často využívají esenciální oleje. Aromaterapie pomáhá stimulovat lymfatický systém, a tím zlepšit odvod tekutiny z těla ven. Pro tento účel se oplatí vyzkoušet esenciální oleje z jalovce, pelargónie nebo cypřiše. Pár kapek oleje přidáte do teplé lázně ve vaně, do které se pak na 10 minut položíte.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]