Jak bezpečně vyndat klíště s minimalizací rizika infekce

Když se vrátíte z procházky po louce nebo v lese je na místě prohlédnout své tělo, zda nemáte klíště. Pokud jste si tohoto nezvaného hosta domů přinesli, podívejte se, jak ho vyjmout. Odstranění je potřeba udělat co možná nejrychleji, ale taky správně. Jedině tak dokážete snížit případné riziko nákazy až na samotné minimum. Mnoho lidí dnes stále nemá jasno v tom, jak na to. Patříte mezi ně? Potom se podívejte na osvědčený postup, jak vyndat klíště, aby to bylo jednoduché, správné a především bezpečné.

Zapomeňte na tyto mystifikace

Jistě jste se během svého života dozvěděli mnoho zaručených rad, jak vyndat klíště. O co jde nejčastěji? Některé metody jsou založeny na tom, že klíště ještě na kůži spálíte zapálenou sirkou. Tento způsob může udělat problém s tím, že klíště pustí obsah svých útrob přímo do vás. V takovém případe riskujete nákazu nebezpečnou nemocí.

Další teorie je, namažete ho lakem na nehty, nebo hustým krémem, aby se zadusilo. I tady hrozí riziko uvolnění nebezpečných látek, ale i to, že bude chtít uniknout a tak se vám zavrtá do kůže ještě o něco hlouběji. Vyndání tak bude o poznání komplikovanější. Další postupy říkají, že máte používat mýdlo, různé olejíčky, nebo snad líh a ředidlo. Nic z toho neberte příliš vážně. To proto, že jednotlivé metody mohou být nejenom neúčinné, ale dokonce i nebezpečné.

Nejlepší možnost, jak vyndat klíště

Jde o vyjmutí pomocí pinzety. Sice se dá použít klasická, která má jemný hrot, ale je zde riziko, že klíště neuchopíte, správně (můžete ho rozmáčknout). Mnohem lepší je použít tu speciální, určenou na vyndávání klíšťat, která stojí jen pár korun a dá se bez problémů pořídit ve většině lékáren. Jenom tak dojde k tomu, že klíště může být vyndané nejenom bezpečně, ale i správně. Zapomeňte tedy na různé točení proti směru hodinových ručiček, nebo jakékoliv jiné pohyby.

Jak tedy na to?

Jako první je třeba si vzít pinzetu a snažit se klíště chytit co možná nejblíže vaší kůži. Zmáčkněte ho pinzetou tak, aby drželo, ale abyste ho nerozmáčkli, což je velmi závažná chyba. Poté pomalu tahejte směrem vzhůru. Snažte se o rovnoměrný tah, sílu můžete lehce zvyšovat, pokud neucítíte, že klíště povolí. Během tahání můžete pinzetou lehce zahýbat ze strany na stranu, čímž docílíte, že klíště uvolní kusadla ve vaší kůži.

Jakmile se podaří klíště dostat ven, je třeba dané místo na vaší kůži vydezinfikovat. Pokud v domácí lékárně nemáte příslušnou dezinfekci, můžete použít nějaký čistý silný alkoholický nápoj, nebo pomůže také běžné mýdlo a voda. Dezinfikujte nejen místo zakousnutí, ale i okolo zhruba v průměru 5 – 10 centimetrů kolem místa, kde klíště bylo.

Co když se přetrhne?

Pokud se vám stane, že část bude v pinzetě a část stále ve vaší kůži. V takovém případě postupujete stejně a snažte se zbývající část opět pinzetou vyndat. Pokud to není možné, navštivte lékaře, který vám s vyndáním dokáže pomoci. Nikdy nespoléhejte na to, že kusadla bez těla povolí sami, nebo že se vstřebají a přirozeně zmizí. K tomu rozhodně dojít opravdu nemusí.

Co s vyjmutým klíštětem?

Myslete neustále na to, že klíště po vyjmutí stále žije. Proto je nutné ho nějak účelně zlikvidovat. Pokud máte kovovou pinzetu, může skutečně pomoci jeho spálení. Nad zapalovačem, sirkou, nebo plynovým hořákem na sporáku. Poté ho zabalte do papíru a vyhoďte. Pokud oheň není k dispozici, použijte lepící pásku. Na ni ho položte, aby se přilepilo. Vezměte další část a nalepte ji na klíště z druhé strany. V tu chvíli je uvězněno a můžete ho bez obav vyhodit do běžného odpadu.

zdroj: pixabay.com