Hormonální nerovnováha může nadělat pěknou paseku. Ignorovat její příznaky není dobrý nápad

Fotografie: Depositphotos

Hormonální nerovnováha představuje nedostatek či nadbytek některých hormonů. Ani jedna ze situací není žádoucí. Naučte se rozpoznat základní příznaky.

Hormony hrají důležitou roli v každém mechanismu lidského těla a jakákoli nerovnováha může způsobit mnoho problémů, včetně negativních změn nálady. Funkce hormonů má obrovský vliv na náladu, plodnost a celkové zdraví. Vylučování hormonů je někdy způsobeno nezdravými návyky, těhotenstvím, antikoncepcí, menstruačním cyklem a stresem. Tyto výkyvy mohou ovlivnit váš každodenní život, proto je důležité naučit se rozpoznávat hlavní příznaky hormonální nerovnováhy, radí lékařka Debra Sullivan.

Nezvykle velký hlad

Hormonální nerovnováha často způsobuje problémy s regulací tělesné hmotnosti. V důsledku zvýšené hladiny ghrelinu, hormonu, který zvyšuje chuť k jídlu, se u vás může projevit takzvaný vlčí hlad a především chutě na nezdravé jídlo.

Negativní změny nálady

Hormonální nerovnováha ovlivňuje vaši náladu. Nakonec se můžete potýkat s velkými výkyvy, například hněvem, smutkem, štěstím a hysterií. Změny nálad jsou také běžné během menstruačního cyklu a menopauzy. Důležitou roli zde hrají hormony progesteron a estrogen.

Silná únava nebo potíže s nespavostí

To, že se neustále cítíte unavení, je jasným znamením, že máte co do činění s vysokou hladinou kortizolu, stresového hormonu. Poruchy spánku jsou také jedním z prvních příznaků hormonální nerovnováhy. Budíte se často mezi 2. a 4. hodinou ranní? Podobné potíže často zažívají ženy v období menopauzy.

Unavená žena
Fotografie: Freepik

Nekontrolovatelné přibývání na váze

Zaznamenali jste v poslední době neobvyklý nárůst tělesné hmotnosti? Pokud ano, může se jednat o hormonální problém. Hormonální nerovnováha ovlivňuje funkci metabolismu – tělo není schopné rychle spalovat kalorie. Může se tak stát, že začnete přibírat především v oblasti břicha a boků.

Ztráta sexuální touhy

Hormonální nerovnováha ovlivňuje i vaši sexualitu. Pokud zaznamenáte nějaké problémy v sexuální oblasti a vaše touha po partnerovi již není taková jako dřív, zkontrolujte hladinu estrogenu, testosteronu a štítné žlázy.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]