Těžkost končetin naznačuje nedostatek potřebného vitamínu v těle, což může vést k nepříjemným zdravotním problémům

Fotografie: Freepik

Vitamíny jsou důležitou součástí našeho těla. Jejich nedostatek nemusíme vůbec pozorovat, v některých případech jsou však příznaky naopak naprosto zřetelné. Popsala je lékařka Madeline Knott.

Mezi nejdůležitější vitamíny pro správné fungování našeho těla se řadí vitamín B12. Jeho nedostatek může vést ke vzniku závažných neurologických postižení. Naše tělo nám ale vysílá dostatečně jasné signály o tom, že bychom si tento potřebný vitamín měli doplnit. Jak se tento nedostatek projevuje a kde všude můžeme najít kvalitní zdroj potřebného vitamínu? Je nutné ho našemu tělu dodávat ve stravě, vitamín B12 si totiž nejsme schopni sami vyrobit. 

Setkáme se s tím hlavně v odlehlých částech Afriky

Podle provedených statistik je nedostatek vitamínu B12 jeden z největších zdravotních problémů v chudých oblastech světa. Nejvíce postižených lidí tímto onemocněním bychom našli v Jižní Americe a Africe. Vitamín B12 je důležitou složkou pro správné fungování našeho mozku, ale ovlivňuje také tvorbu krve. Jeho potřebnou hladinu si zajistíme dostatečně vyváženou zdravou stravou. Výskyt tohoto druhu avitaminózy je ojedinělý, není ale zcela vzácný. V méně závažné formě ho můžeme pozorovat skoro na každém z nás. 

Fotografie: Pexels

Problém s hladinou vitamínu B12 totiž nemusí nastat pouze v případě, že je ho v naší stravě nedostatek, velký vliv může mít také nemoc, která ovlivňuje schopnost našeho těla tento vitamín vstřebávat. Může se jednat například o celiakii, gastritidu nebo anémii. Během celiakie dochází k poškození střevní sliznice, a to má vliv i na vstřebávání potřebného vitamínu. Atrofická gastritida zase značí úzkou sliznici žaludku, kvůli čemuž dochází k jeho omezené funkci.

Jak můžeme poznat nedostatek B12

Mezi specifický zdravotní stav ale patří perniciózní anémie. Ta je sama o sobě definována jako nedostatečná schopnost absorpce B12. Mezi hlavní příznaky patří průjem, zácpa, vyčerpání, nechutenství, bledost, zanícený jazyk a krvácení dásní. Dalším příznakem, který může značit nedostatečnou hladinu tohoto vitamínu v našem těle, je častá náladovost, ale i vyčerpanost. Nejjednodušším způsobem pro potvrzení této diagnózy je krevní test. 

Fotografie: Pexels

Ohroženou skupinou jsou hlavně starší lidé, ale také odpůrci konzumace masa. Problém však mohou představovat také kojící ženy, pokud totiž mají nízkou hladinu vitamínu B12, je dítě vystaveno zvýšenému riziku vývoje neurologického poškození. Jak již z výše uvedeného vyplývá, vitamín B12 můžeme najít v živočišných produktech, obilovinách, kravském mléce, vejcích a houbách. Pokud ho máme v těle nedostatek, je možné ho přijímat také pomocí potravinových doplňků.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]