Nebezpečný erysipel se od infekční celulitidy značně liší. Mezi jeho příznaky patří i vředy a horečka

Fotografie: Depositphotos
I když se erysipel a celulitida mohou na první pohled podobat, jsou to dva odlišné stavy s různým výskytem i některými příznaky.

Erysipel a celulitida jsou dvě časté kožní infekce, které mohou způsobit zánět a nepříjemné příznaky. Přestože se oba stavy mohou podobat a často jsou zaměňovány, jsou mezi nimi i určité odlišnosti, uvedla lékařka Avi Varma. Níže se podíváme na příznaky a léčbu erysipelu a objasnění rozdílů mezi erysipelem a celulitidou.

Co je erysipel?

Američtí odborníci uvádí, že erysipel, také známý jako „růže“, je bakteriální infekce kůže, kterou způsobuje skupina bakterií nazývaných streptokoky. Tato infekce postihuje povrchové vrstvy kůže a lymfatický systém, obvykle na nohách, tvářích nebo pažích. Je charakterizován zarudnutím, otokem, bolestí a horkostí v postižené oblasti. Bez léčby může erysipel způsobit vážné komplikace včetně sepse.

Přirozené odstranění celulitidy: Častý estetický problém vyřeší i masáž nebo pitný režim

Příznaky erysipelu

Erysipel postihuje horní vrstvy kůže, obvykle na dolních končetinách nebo chodidlech. Může se objevit i na obličeji. Postižená kůže je obvykle oteklá a vypadá leskle. Mezi hlavní příznaky erysipelu patří dle doktorky Varmy:

  • Zarudnutí a otok: Postižená oblast kůže bude červená, s ostře definovanými okraji, horká na dotek a může být oteklá.
  • Bolest: Bolí postižená oblast, která může být citlivá na dotek.
  • Horečka: Někteří pacienti mohou mít horečku a pocit slabosti.
  • Puchýřky nebo vředy: Pokud je infekce vážnější, mohou se vyvinout puchýřky nebo vředy na kůži.
Detail dámských hýždí a stehen
Fotografie: Freepik

Jak se liší od celulitidy

Podobným kožním problémem je pak infekční celulitida (nezaměňovat s estetickou celulitidou, což je nebakteriální stav, který postihuje podkožní tuk a pojivové tkáně a projevuje se jako nerovná pomerančová kůže). Infekční celulitida se dle Healthline liší oproti erysipelu lokalizací, probíhá v nižších vrstvách kůže a podkožní tukové tkáni. Zčervenání (temně červené až fialové barvy) není v tomto případě přesně ohraničeno a obvykle se objevuje bolest a otok, někdy také horečka.

Léčba erysipelu

Léčba erysipelu zahrnuje obvykle antibiotika k potlačení bakteriální infekce. Lékař může také doporučit zvýšený odpočinek, zvýšený příjem tekutin a zvedání nohou k úlevě od otoku, uvádí lékařka Kristen M. Moyer. Je důležité, aby pacienti s erysipelem dodržovali lékařské pokyny a užívali antibiotika přesně podle předpisu.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]