Nebezpečné signály, které vás upozorní na zablokované tepny. Vážný problém, který může mít fatální následky

Fotografie: Depositphotos

Existuje několik závažných signálů, které není vhodné ignorovat. Mohou totiž ukazovat na to, že je něco v nepořádku s našimi tepnami.

Lidé si často myslí, že se problémy s cévami týkají jen starších lidí. Ovšem moderní životní styl jim nedává tak úplně za pravdu. Kvůli kombinaci nevhodné stravy a nedostatku pohybu se mohou první známky ucpání tepen objevovat už okolo 20. roku věku. A na jaké příznaky si dát pozor? Zjistěte, jestli se tento problém netýká i vás, radí lékařka Stacy Sampson.

Bolest nohou jako první varovný příznak

Je zcela přirozené, že nás nohy během fyzické aktivity bolí. Ovšem pokud tato bolest přetrvává i poté, když jste v klidu, nebo se dokonce objevuje v noci, může to poukazovat právě na problémy s tepnami. A nemusí jít jen o bolesti svalů, ve hře jsou také křeče (v nohou nebo pažích) apod. Jejich lokalizace se může lišit – záleží na tom, kde přesně je tepna ucpána.

Zadýcháváte se? Pozor na tepny

Dalším nepříjemným symptomem přítomnosti cholesterolových plátů v krevním řečišti je i dušnost. Pokud krev nedokáže rozvést dostatek kyslíku, pak se naše tělo snaží samozřejmě mnohem intenzivněji dýchat, aby dodalo tkáním tolik potřebný kyslík. Takže dušnost je poté už jen logickým vyústěním.

Ztráta zraku ukazuje na tepny

Pokud je váš cévní systém zanesen cholesterolovými pláty, může to pro vás mít opravdu nedozírné následky. Prvním z vážnějších příznaků je dočasná ztráta zraku v jednom oku. Značí to, že přívod krve do oka byl omezen – pokud by byl zablokován úplně, došlo by k mrtvici. Nenechte se tedy zmýlit tím, že se vám zrak brzy zase vrátí. Ve skutečnosti zůstává původní problém ještě stále skryt v pozadí.

Fotografie: Freepik

Bolest na hrudi jako další příznak

Pokud čas od času zaznamenáte nepříjemnou bolest na hrudi (a nezáleží na tom, zda následuje po fyzické aktivitě nebo se objevuje zdánlivě bez příčiny), zbystřete. Někdy může být na vině emocionální vypětí, ovšem často bývají příčinou právě ucpané tepny. Avšak ne vždy jde o nevinné varování, někdy může být ve hře také infarkt.

Studené končetiny jsou také závažné

Pokud se až příliš často potýkáte s obtížemi v oblasti končetin, zpozorněte. Studené nohy nebo ruce rovněž svědčí o nedostatečném zásobení tkání krví. A příčinou může být opět nebezpečné arteriální onemocnění. Pokud vám tedy nepomohou bylinné čaje (například z gingko biloby), které se na tento problém často doporučují, neváhejte vyhledat lékaře.

Od tepen bolí i záda

Když začneme mluvit o bolesti v dolní části zad, pak ji dáváme obvykle do souvislosti se sedavým zaměstnáním nebo s genetickými predispozicemi. Ovšem může jít i o problémy právě s krevním řečištěm. Avšak pokud zablokované tepny budou přivádět k obratlům v dolní části zad méně krve, bude celá oblast ztuhlá a křehká – což povede k bolesti.

Fotografie: Freepik

Pozor na únavu a závratě

Poslední příznak nevypadá příliš vážně, ovšem opak je pravdou. Pokud se často potýkáte s únavou a závratě jsou vašimi neodmyslitelnými společníky, pak zkontrolujte zdraví svých cév. Jde o varování určené především pro ženy, které se s těmito obtížemi potýkají nejčastěji. Zpozornět by však měli i muži.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]