Nebezpečná sklerodermie: Časný příznak vážné nemoci, o kterém málokdo ví

Fotografie: Depositphotos

Diabetes je chronické onemocnění, které ovlivňuje hladinu cukru v krvi a metabolismus a může mít závažný dopad na celkový zdravotní stav pacienta.

Ačkoli v současné době neexistuje žádný lék na cukrovku, který by ji dokázal zastavit, úpravou životního stylu a kombinací dostupných léků je možné zvládnout její příznaky, nebo dokonce dosáhnout remise. Klíčové je však s léčbou začít včas již při prvních příznacích. Mezi tyto první příznaky patří jiný stav kůže, kterého si podle odborníků můžete všimnout na prstech, říká lékařka Nancy Choi.

Příznaky spojené se sklerodermií

Systémová sklerodermie je autoimunitní onemocnění, při kterém dochází ke zbytnění a zjizvení pojivové tkáně různých tělesných orgánů (kůže, plic, srdce, ledvin). Mezi prvními příznaky bývají  špatné prokrvování prstů a otoky rukou. Poté dochází ke zbělání a následně zfialovění. Začnou se přidávat bolesti kloubů, šlach a svalů a mohou nastat také potíže s polykáním a zažívací problémy.

Pokud jste si všimli, že je vaše kůže na prstech silnější, napjatější nebo vypadá „voskovitě“, nechte se raději ihned vyšetřit na cukrovku. Podle Americké diabetologické asociace (ADA) se přibližně u jedné třetiny lidí s diabetem 1. typu objeví kožní onemocnění známé jako sklerodermie prstů. Tento stav způsobuje „napjatou, silnou, voskovitou kůži“ na horní straně dlaní. Někdy způsobuje i zhrubnutí kůže na čele pacienta.

Kromě změn struktury kůže se u mnoha lidí se sklerózou prstů objevuje ztuhlost kloubů. Ve vzácných případech dochází také ke zhrubnutí kůže na kolenou, kotnících nebo loktech, což ztěžuje narovnání nohy, natažení chodidla nebo ohnutí ruky. Tam, kde se vyskytuje, má tlustá kůže často strukturu pomerančové kůry.

Může mít souvislost se závažným snížením průtoku krve

Přestože přesná příčina není známa, pravděpodobně je sklerodermie způsobena poškozením cév a nervů, které snižují průtok krve končetinami a zbavují tkáně kyslíku. Pacienti s cukrovkou mají v krvi velmi vysoké hladiny cukru, což může poškodit cévy pod kůží. Takto poškozené cévy nemusí dodávat kůži dostatek kyslíku a živin kvůli špatnému prokrvení, což může ovlivnit schopnost bílých krvinek bojovat s infekcemi a také zabíjí nebo zabraňuje tvorbě a růstu kolagenových tkání.

Fotografie: Freepik

Vyrážka se může objevit i na krku, zádech, ramenou nebo obličeji

U lidí, kteří trpí sklerodermií prstů, se nezřídka objevuje vyrážka spojená se stavem známým jako Bushkeho scleredema adultorum. Tato vyrážka se obvykle vyskytuje na zádech, krku, ramenou a obličeji. Podle studie zveřejněné v lékařském časopise Diabetes & Metabolism se tato sekundární vyrážka objeví, když se na kůži vytvoří ložiska kolagenu a aminoglykanu. Důsledkem může být snížená pohyblivost ramen a zhoršená dýchací funkce, stejně jako spánková apnoe.

Fotografie: Freepik

Kožní potíže jako jeden z prvních příznaků cukrovky

Pravidelná kontrola změn na kůži vám může pomoci rozpoznat cukrovku v počátečních stadiích onemocnění. Pokud si všimnete příznaků pásového oparu, je vhodné jej co nejdříve ošetřit. Sklerodermie je rizikovým faktorem pro další diabetická onemocnění, jako je retinopatie a nefropatie. Lékaři upozorňují, že včasný zásah může snížit riziko vzniku obou onemocnění.

Fotografie: Pexels

Přestože neexistuje žádná specifická léčba sklerodermie prstů, udržování zdravé hladiny cukru v krvi pravidelným cvičením a zdravou stravou může vést ke zlepšení vašeho stavu. Pokud máte na toto onemocnění podezření, neváhejte co nejdříve vyhledat odborného lékaře.

Zdroj: MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]