Mozkové příhody ohrožují racionální myšlení. Příčinou jsou strádající tepny a cévy

Fotografie: Depositphotos

Mozková mrtvice je vážná zdravotní komplikace, která vyžaduje zvýšenou pozornost. V opačném případě může být život ohrožující. Příčin jejího rozvoje může být hned několik.

K mozkové mrtvici dochází ve chvíli, kdy céva v mozku praskne a začne krvácet, nebo v případě zablokování přívodu krve do mozku. Roztržení nebo zablokování brání krvi a kyslíku dostat se do mozkových tkání. Bez kyslíku se mozkové buňky a tkáň poškodí a začnou odumírat během několika minut. Příčin takového stavu může být hned několik, říká doktorka Payal Kohli.

Cévní mozková příhoda

Při ischemické cévní mozkové příhodě se tepny přivádějící krev do mozku zužují nebo ucpávají. Tyto blokády způsobují krevní sraženiny nebo výrazně snížené proudění úderů do mozku. Mohou je zapříčinit i úlomky plaku a ucpání cévy. Existují 2 typy blokád, které mohou vést k ischemické cévní mozkové příhodě – mozková embolie a mozková trombóza.

Mozková embolie (často označovaná jako embolická mrtvice) nastane, když se krevní sraženina vytvoří v jiné části těla, často v srdci nebo tepnách v horní části hrudníku a krku, a pohybuje se krevním řečištěm, dokud nenarazí na tepnu příliš úzkou na to, aby jí umožnila projít. Sraženina se zasekne a zastaví průtok krve a způsobí mrtvici. Mozková trombóza (často označovaná jako trombotická mrtvice) nastává, když se na tukovém plátu v krevní cévě vytvoří krevní sraženina.

Tranzitorní ischemická ataka

Přechodný ischemický záchvat, často nazývaný TIA nebo mrtvička, nastává, když je dočasně blokován průtok krve do mozku. Příznaky jsou podobné jako u mrtvice. Obvykle jsou však dočasné a zmizí po několika minutách nebo hodinách, kdy se blokáda pohne a průtok krve je obnoven. Krevní sraženina obvykle způsobuje TIA. I když to není technicky kategorizováno jako úplná mrtvice, TIA slouží jako varování, že může dojít ke skutečné mrtvici. Z toho důvodu ji rozhodně neignorujte.

mrtvice mozek
Fotografie: Freepik

Hemoragická cévní mozková příhoda

K hemoragické mrtvici dochází, když se tepna v mozku rozbije nebo uniká krev. Krev z této tepny vytváří nadměrný tlak v lebce a mozek začne otékat, čímž se poškozují mozkové buňky a tkáně. Existují 2 typy hemoragických mrtvic –intracerebrální a subarachnoidální.

Intracerebrální hemoragická mrtvice je nejčastějším typem hemoragické mrtvice. Dochází k ní, když se tkáně obklopující mozek naplní krví po prasknutí tepny. Subarachnoidální hemoragická mrtvice je méně častá. Způsobuje krvácení v oblasti mezi mozkem a tkáněmi, které ho pokrývají.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]