Sušený hřebíček se hodí jako koření do řady aromatických pokrmů. Jeho vůně je opravdu výrazná, ale podobně velké jsou i jeho léčivé schopnosti. Víte, že hřebíček byl v dávných dobách ceněn jako zlato? Zasloužil si to právě díky svým skvělým vlastnostem, které jsou dodnes využívány v léčitelství, ale i pro přípravu nejrůznějších pokrmů.
Pokud chcete využívat jeho skvělé léčivé účinky, musíte si kupovat skutečně kvalitní kusy. Kvalitní hřebíček poznáte podle světle hnědé hlavičky s tmavě hnědým tělem. Na dotek bývá drsný a při zmáčknutí vylučuje olej. Starý nebo závadný hřebíček má tmavě hnědou nebo černou hlavičku. V obchodech naleznete i mletý hřebíček, ten má ale menší trvanlivost.
Pro zdraví dutiny ústní
Hřebíček si díky svým schopnostem dávno vysloužil uznání. V případě, že chtěl kdosi mluvit s panovníkem, musel mít v puse několik hřebíčků. Díky tomu měl člověk přejemně voňavý dech. Extrakt z hřebíčku ale také pečuje o zdraví zubů a dásní a působí jako prevence proti zubnímu kazu. Stačí k tomu hřebíčková tinktura. Tou si dvakrát denně vyplachujte pusu a masírujte dásně.
Sbohem nevolnosti
Čeká vás cestování a potřebujete uklidnit žaludek? Sáhněte po hřebíčku. Žaludeční nevolnosti zmírníte jeho žvýkáním. Rovněž zabere hřebíčkový čaj vypitý před cestou. Podobně jako na žaludem funguje i při nachlazení, působí protizánětlivě a zničí choroboplodné zárodky.
Pro noc plnou vášně
Hřebíček byl od pradávna využíván jako mocné afrodiziakum. Smíchejte jej s cibulí nebo česnekem a můžete si zajistit doslova noc plnou vášní. Pozor ale na špatný dech po cibuli či česneku. Raději si poté řádně vyčistěte zuby a pokud vám nedělají tyto potraviny dobře na žaludek, měli byste zvolit jinou metodu.
S vůní hřebíčku a skořice jsou u nás spojeny Vánoce, ale nejen ty. Protože je hřebíček opravdu výrazný, dávkujeme jej s mírou. Pokrmům dodává nasládlou vůni a přiostřuje jejich chuť. Pokud s hřebíčkem teprve začínáte, dávkujte jej s citem a až postupně dávky zvyšujte.