Lymfedém lze snadno léčit i podomácku. Mezi jeho příznaky patří i otoky nohou a puchýřky

Fotografie: Depositphotos

Lymfatická dysfunkce je onemocnění postihující zpravidla horní a dolní končetiny, kde se tvoří otoky z důvodu zadržování tekutiny. Není to však jediný příznak, na který dát pozor.

Lymfatická dysfunkce je označení pro špatně fungující lymfatický systém, který má za úkol odvádět tekutiny z tkání vašeho těla. Pokud lymfatický systém nepracuje tak, jak má, znamená to, že se tekutiny v tkáních začnou hromadit a způsobovat otoky neboli lymfedémy, uvádí lékař Kevin Martinez. Obvykle na horních a dolních končetinách. To však není jediný příznak, který byste neměli ignorovat.

Příznaky lymfatické dysfunkce

Jak už bylo zmíněno, primárním příznakem špatné funkce lymfatického systému jsou otoky, lymfedémy na pažích a nohou, ale nejedná se o jediné symptomy. Lymfedém může dle odborníků také způsobit další problémy, které byste neměli ignorovat:

  • kožní změny,
  • změna barvy pokožky,
  • puchýřky,
  • únik tekutiny z kůže,
  • infekce,
  • potíže s dýcháním, polykáním nebo mluvením a
  • slintání.

Známky poruchy lymfatického systému nemusíte zaznamenat už v raném dětství, i když se tak často stává u primárního, vrozeného lymfedému. U sekundárního se mohou první příznaky objevit až s nástupem puberty, nebo i v dospělosti, například po operaci či jiném invazivním zákroku, jak zmiňuje doktor Martinez.

Otoky nohou jsou příznakem zdravotních problémů. Upozorňují i na zhoršenou cirkulaci a dehydrataci

Příčiny lymfatické dysfunkce

Příčiny lymfatické dysfunkce lze rozdělit na primární a sekundární. Primární lymfedém je dědičný a je méně častý než sekundární. Pokud má některý z členů vaší rodiny diagnostikovaný lymfedém, je pravděpodobné, že se u vás projeví také. U sekundárního lymfedému je podle doktorky Teresy Hagan Thomas nejčastější příčinou léčba rakoviny prsu mastektomií, při níž se odstraňuje část lymfatické tkáně z podpaží. Lymfedém může být spojen také s obezitou, nazývá se pak lymfedém vyvolaný obezitou, jak uvádí server Healthline.

dolní končetiny
Fotografie: Freepik

Léčba lymfatické dysfunkce

Pokud je vám diagnostikován lymfedém, je velice nepravděpodobné, že by lékař hned navrhl operaci. Nejdříve se doporučuje neinvazivní zákrok, jako je například kompletní dekongestivní terapie, jinými slovy odstranění otoku tím, že se zmírní zadržování lymfatických tekutin, vysvětluje doktorka Yamini Ranchod.

Může se jednat o balení a komprese, manuální lymfodrenáž, pravidelnou péči o postiženou pokožku a cvičení. Pokud nic z toho nepomůže, lékař začne uvažovat o chirurgickém zákroku, při němž se odstraňuje tkáň a přebytečná tekutina. Na ZdravémStravování jsme popisovali také další běžné příčiny oteklých nohou.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]