Problémy s vysokým krevním tlakem pomohou vyřešit obyčejné potraviny, které má každý doma

Fotografie: Depositphotos

Mezi nejčastější civilizační nemoci patří vysoký krevní tlak. Více ohrožené jsou osoby s nadváhou a nezdravým životním stylem, které často o svém onemocnění ani nevědí.

Krevní tlak je výrazným ukazatelem zdraví člověka. Když je vysoký, přináší s sebou rizika vzniku dalších nemocí, jako jsou kardiovaskulární choroby a onemocnění ledvin. Nezřídka kvůli vysokému tlaku krve dochází k záchvatu cévní mozkové příhody neboli mrtvice. Proto je třeba udržovat jeho hodnotu na normálních číslech, říká lékařka Jerlyn Jones.

Vysoký krevní tlak nebolí

Ve většině případů vysoký krevní tlak nebolí, takže o svém onemocnění se člověk dozví zpravidla až na preventivní prohlídce u svého praktického lékaře. Pokud však na pravidelné prohlídky nechodí, může s vysokým krevním tlakem normálně žít, aniž by tušil, že jím trpí. Jedná se ale o nebezpečný stav, na jehož konci se objevují další zdravotní problémy. Normální hladina krevního tlaku pro dospělého je 120/80 mmHg.

Jaké jsou příznaky vysokého krevního tlaku

Vysoký krevní tlak se projevuje bolestmi hlavy či závratěmi. Ne každý tyto problémy spojuje právě s hypertenzí. Objevit se může i dušnost, krvácení z nosu, silná úzkost či pocit pulzace v krku nebo v hlavě. Není pravidlem, že by se příznaky vysokého krevního tlaku objevovaly u každého pacienta. Proto jsou důležité preventivní prohlídky u praktického lékaře. Oplatí se domů pořídit přístroj na měření krevního tlaku a čas od času si tlak přeměřit.

Fotografie: Pixabay

Léčba vysokého krevního tlaku pomocí jídla

Hypertenzi je nutné léčit, a to nejčastěji pomocí farmak, jež předepíše praktický lékař. Hodně ale prospěje i úprava životního stylu a zejména jídelníčku. Do něho by bylo vhodné zařadit potraviny, které pomáhají. Je to například česnek, jenž upravuje hodnoty krevního tlaku i cholesterolu. Lze ho užívat vařený i syrový. Stejně funguje cibule. Výborný je i celer, hloh, ibišek, rajčata, brokolice, mrkev, z koření pak šafrán, černý pepř, bazalka a estragon.

Na co si dávat pozor při léčbě hypertenze

Bylo by na škodu, kdyby člověk při léčbě hypertenze spoléhal jen na byliny, případně vhodně zvolenou stravu, a odmítal užívat léky, jež mu předepsal lékař. Vysoký krevní tlak je nebezpečným onemocněním, které je třeba účelně léčit. Kvalitní jídelníček nebo bylinky lze považovat za podpůrné prostředky, jež pomáhají.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]