Nepříjemné pálení žáhy okamžitě vyřeší domácí prostředky. Stačí zajít do kuchyně

Fotografie: Depositphotos

Když vás po dobrém jídle začne pálit žáha, pokazí vám z něho ten pravý požitek. Pak to chce najít vhodné lék, který vám při potížích rychle uleví.

Pálení žáhy patří k nejčastějším trávicím problémům. Vzniká zpětným tokem žaludečních šťáv ze žaludku do jícnu. Odborně se tomu říká gastroezofageální reflux. Na vině bývá porucha jícnového svěrače, ale také stres, říká lékařka Angelica Balingit. Potíže se mohou objevit po konzumaci mastného, kořeněného nebo sladkého jídla, kynutých koláčů, případně po požití čokolády, česneku či cibule.

Co na pálení žáhy pomáhá

Kdo trpí na pálení žáhy, měl by mít doma po ruce léky, jež blokují tvorbu žaludeční kyseliny. Pak se jako vhodná léčba nabízejí přípravky obsahující antacida, jež neutralizují kyselost. Pochopitelně je nutné upravit své stravování i chování, není například ideální po jídle ležet nebo se předklánět. Vlivem gravitace se pak žaludeční šťávy vracejí do jícnu.

Bobkový list a heřmánkový čaj

Nemáte-li doma zrovna léky proti pálení žáhy, pomůžou vám i domácí prostředky, které je dobré si nakoupit. Třeba účinný je bobkový list. Toto koření se běžně používá při přípravě rýže či masa, ale je možné z něho uvařit i odvar, kdy na sklenici vody dáme dva bobkové listy. Pak vše vaříme po dobu pěti minut a užíváme čtyřikrát denně. Trávení zlepšuje i heřmánkový čaj, jenž se prodává sypaný i porcovaný. Oplatí se ho doma mít v zásobě.

Meloun, jablko, banán, kurkuma

Kupodivu i ovoce je užitečné při léčbě pálení žáhy. Jako vhodné se nabízí meloun, jablko nebo banán, jež neutralizují žaludeční šťávy a zmírňují trávicí potíže. Známé indické koření kurkuma je významným antioxidantem. Zároveň pomáhá odstraňovat problémy se žáhou, protože obnovuje sliznici jícnu. Lze ji užívat společně s medem nebo přidávat do pokrmů.

Fotografie: Pixabay

Brambory, skořice

Když doma nenajdete opravdu nic jiného než brambory, tak stejně jste zachráněni před pálením žáhy. Šťáva z čerstvým brambor je zásaditá a neutralizuje kyseliny v žaludku. Pije se obvykle 60 ml čtyřikrát denně na lačno mezi jídly. Výborný nápoj lze vyrobit ze skořice, kdy se jedna lžička tohoto koření přidá do dvou decilitrů vody a povaří po dobu patnácti minut. Přidá se lžička medu a směs se užívá až třikrát denně mezi jídly.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]