Klíčová fakta o vakcinaci proti chřipce – očkovat či neočkovat?

Cílem dnešního článku není, abychom vás přesvědčovali, že se máte nechat očkovat. Pouze jsme se zaměřili na fakta, které z vakcinace proti chřipce vyplývají. To, zda se necháte očkovat či nikoliv, záleží pouze na vás. Vezměte prosím na vědomí, že nemůžeme odpovídat na žádné otázky, které se vztahují k jednotlivým zdravotním problémům. V těchto otázkách, byste se měli poradit se svým lékařem nebo odborným konzultantem.

Co je to chřipka?

Chřipka je akutní virová infekce dýchacích cest. Obvykle se vyznačuje horečkou, zimnicí, bolestmi hlavy, bolavými svaly, bolestmi kloubů a celkovou únavou. Je to vysoce infekční virus odlišný od běžného nachlazení (mnoho lidí zaměňuje nevědomky nachlazení za chřipku) a rychle se šíří v uzavřených komunitách a dokonce i lidé s mírnými nebo žádnými příznaky mohou infikovat ostatní. Chřipka zabije každý rok průměrně 8 000 lidí a může to být zvláště závažné u starších dospělých, velmi malých dětí a lidí s nějakými zdravotními problémy/oslabenou imunitou.

Vakcína proti chřipce zůstává nejlepší obranou proti chřipce a chrání ty nejzranitelnější osoby. Některé skupiny lidí jsou vystaveny vyššímu riziku chřipky, jak už jsme zmínili: starší osoby, malé děti, těhotné ženy, lidé s oslabenou imunitou či jinými zdravotními problémy, a dále pracovníky zdravotnických a sociálních zařízení.

Proč podstoupit očkování proti chřipce?

Chřipka je potenciálně závažné onemocnění, které může vést k hospitalizaci a někdy i smrti. Každá chřipková sezóna je jiná a chřipková infekce může ovlivnit lidi různě, ale miliony lidí dostávají chřipku každý rok, stovky tisíc lidí jsou hospitalizovány a tisíce až desítky tisíc lidí každoročně umírají na příčiny související s chřipkou. Vakcína proti sezónní chřipce je nejlepším způsobem, jak chránit před chřipkou sebe i svou rodinu. Očkování prokázalo mnoho výhod, včetně snížení rizika onemocnění chřipkou, hospitalizací a dokonce i rizika úmrtí na chřipku u dětí a starých osob.

Jak funguje vakcína proti chřipce?

Chřipkové vakcíny způsobují vznik protilátek v organismu cca dva týdny po vakcinaci. Tyto protilátky poskytují ochranu proti infekci viry, které se používají k výrobě vakcíny. Vakcína proti sezónní chřipce tak chrání před chřipkovými viry, které (podle průzkumu) budou v nadcházející sezóně nejběžnější. Většina chřipkových vakcín chrání před čtyřmi různými chřipkovými viry, ale existují také některé chřipkové vakcíny, které chrání před třemi různými chřipkovými viry. Dvě z trojmocných vakcín jsou navrženy speciálně pro lidi 65 let a starší, aby vytvořily silnější imunitní odpověď.

Různé vakcíny proti chřipce jsou schváleny pro použití v různých věkových skupinách. Některé vakcíny se navíc nedoporučují pro určité skupiny lidí. Faktory, které mohou určit vhodnost osoby k vakcinaci nebo vakcinaci konkrétní vakcínou, zahrnují věk, zdraví (současný i minulý) a alergie na vakcínu proti chřipce nebo na její složky. O vhodnosti dané vakcíny rozhoduje vždy lékař.

Kdy se nechat očkovat? – Vývoj protilátek v těle trvá přibližně dva týdny po vakcinaci a poskytuje ochranu proti infekci virem chřipky. Proto je nejlepší se nechat očkovat, než se viry chřipky začnou šířit.

Mohu onemocnět, i když jsem očkován/a?

Ano. Je možné onemocnět chřipkou, i když jste byli očkováni (i když to nebudete vědět s jistotou, pokud si nenecháte provést chřipkový test). To je možné z následujících důvodů:

Můžete být vystaveni viru chřipky krátce před očkováním nebo v době, kdy ještě organismus nemá vyvinutou ochranu (doba cca 2 týdny od očkování)

Můžete být vystaveni viru chřipky, který není součástí vakcíny proti sezónní chřipce. Každý rok cirkuluje mnoho různých chřipkových virů. Vakcína proti chřipce je vyrobena za účelem ochrany proti třem nebo čtyřem chřipkovým virům, které podle výzkumu budou nejběžnější.

Bohužel, někteří lidé mohou být nakaženi virem chřipky, proti kterému je vakcína proti chřipce navržena, aby byla chráněna před očkováním. Ochrana poskytovaná očkováním proti chřipce se může značně lišit v závislosti na zdravotních a věkových faktorech očkované osoby. Obecně platí, že vakcína proti chřipce funguje nejlépe mezi zdravými mladšími dospělými a staršími dětmi. U některých starších lidí a lidí s některými chronickými onemocněními se po očkování může vyvinout oslabená imunita. Očkování proti chřipce není dokonalým nástrojem, ale je to nejlepší způsob, jak chránit před infekcí chřipkou.

Někteří lidé, kteří se očkují, mohou stále onemocnět. V některých studiích se však ukázalo, že očkování proti chřipce snižuje závažnost onemocnění u lidí, kteří jsou očkováni. Studie z roku 2017 ukázala, že očkování proti chřipce snížilo počet úmrtí, přijetí na jednotku intenzivní péče a celkovou délku pobytu v nemocnici. Další studie z roku 2018 ukázala, že očkovaný dospělý, který byl hospitalizován s chřipkou, měl o 59% menší pravděpodobnost, že skončí na jednotce intenzívní péče, než pacient, jež očkován nebyl. Z toho vyplývá, že i když vás očkování zcela nemusí ochránit, průběh nemoci je mírnější.