Ketonová dieta aneb jíme bez sacharidů

Ketonovou dietu najdeme v mnohých publikacích pod názvem ketogenní anebo taktéž proteinová dieta. Základem této diety je vynechání sacharidů v přijímané potravě. Budete-li se touto dietou řídit, pak základem vašeho jídelníčku budou pokrmy bohaté především na bílkoviny. Obsahovat mohou i vyšší množství tuku, jelikož ketonová dieta počítá i s jeho konzumací. Tato dieta je tedy především pro lidi, kteří se nejsou schopni vzdát stravovacích návyků souvisejících s přijímáním vyššího množství tuků. Zároveň je vhodné tuto dietu dodržovat pod dohledem specializovaného odborníka.

Princip ketonové diety

Fungování ketonové diety je poměrně jednoduché. Tělo se prostřednictvím přijímání určitého typu potravin musí dostat do stavu takzvané ketózy. V momentu, kdy se tak stane, již organismus nebere energii ze sacharidů, musí sáhnout do tukových zásob, což je naprosto ideální, jelikož tak dochází k efektivnímu hubnutí. Aby stav ketózy přetrvával, nesmíte se dostat denně nad hranici 40 gramů sacharidů. Z mastných kyselin, tedy z tuků, vznikají ketony.

Doporučené potraviny

Při ketonové dietě si můžete jíst bez problémů maso a také uzeniny. Samozřejmostí by se měly stát jak mořské, tak i sladkovodní ryby. Vhodná je i zelenina s nízkým obsahem sacharidů, a to i ve větším množství. Klidně si můžete dát i celou řadu instantních jídel, které ale také logicky neobsahují skoro žádné sacharidy. Mlsat můžete čokoládu, ale ideální bude, když si dáte opravdu kvalitní s obsahem kakaa nad 70%. Vhodná jsou i semínka a ořechová jádra.

Nedoporučované potraviny

Určitě se budete muset vzdát pokrmů, které obsahují mouku, a to bohužel jakoukoli. Celozrnné pečivo je tedy také mimo doporučné potraviny. Pozor na sladkou zeleninu a také na brambory. Ty jsou zakázány v jakékoli podobě. Zapomeňte také na alkohol a na pití kávy, a to jak pravidelné, tak i občasné.

Fotografie publikována se svolením Apolonia Photography/FreeDigitalPhotos.net