Jednoduché vs. komplexní sacharidy aneb Dr. Jekyll a pan Hyde

Pokud sacharidy vnímáte jako nepřítele, pak je nejvyšší čas o nich něco zjistit. Nejenže představují palivo pro lidské tělo, ale některé dokonce pomáhají s hubnutím. Proč se o ně vůbec zajímat? Během posledních deseti let se názor na ně velmi změnil. Zatímco někteří výživoví poradci je vřele doporučují, jiní radí se jim vyhýbat. Jak je to tedy se sacharidy? Škodí či naopak pomáhají?

Nic není černé nebo bílé, stejně tak i sacharidy. Existují totiž podobně jako tuky dobré a špatné. Všichni víme, že sušenky, koláče, bílé pečivo má vysoký obsah sacharidů. Stejně tak chipsy, lupínky a další pochutiny. Zjistíte-li, že právě tyto potraviny vykolejily vaše dobré zdravotní i hubnoucí záměry, zdá se logické myslet si, že snížení jejich příjmu je rozumné řešení.

Nesmyslné diety

Existuje nejedna dieta zakládající se na drastickém snížení sacharidů. A protože ji s oblibou drží i celebrity, myslí si mnoho z vás, že je to přesně to pravé ořechové. Sacharidy nenechají v klidu ani sociální média, která radí snížit jejich obsah, chcete-li hubnout. Hlavně je nejíst už večer. Mimochodem sacharidy nenosí hodiny a neví, kolik je hodin. Opět to na ně vrhá špatný stín. I večer si můžete dopřát malé množství „hodných sacharidů“.

Nízkosacharidový jídelníček nemá se zdravím absolutně nic společného a hodí se spíš pro jedince, kteří se živí svým tělem, aby v krátkém čase zhubli a docílili závodní figury. Málokdo už vám však řekne, že existují dobré a špatné sacharidy. Zkrátka všechny se házejí do jednoho pytle.

Co jsou to sacharidy?

Sacharidy patří do tří hlavních složek potřebných v naší stravě. S tuky a bílkovinami vytváří důležitou trojku. Mnohé zdraví prospěšné potraviny obsahují všechny tři složky v různém množství. Aby lidské tělo dobře fungovalo, potřebuje všechny tři.

Sacharidy se dělí na 3 složky: cukry, škroby a vláknina. Cukry a škroby jsou tělem rozkládány na glukózu, než jsou absorbovány do krevního řečiště. Odtud vstoupí glukóza do buněk těla pomocí inzulínu, který se uvolňuje z pankreatu. Glukóza pomáhá vytvářet energii pro tělo. Nevyužitá glukóza může být převedená na glykogen, který se nachází v játrech a svalech anebo může být převedená na tuk pro dlouhodobé uchovávání. Co se týče vlákniny, jedná se o součást potravy, která nám pomáhá cítit se sytě, což pomáhá udržet optimální váhu a nepřejídat se.

Co z toho plyne?

Bez sacharidů si budete připadat unavení a bez energie. Jak jste správně pochopili, jde o to vybrat ty správné sacharidy (ovesné vločky, sladké brambory (méně škrobu), rýži natural, ovoce, zelenina (kde se nachází i vláknina, luštěniny apod.) a konzumovat ji ve správném množství. A zříci se špatných sacharidů nacházejících se v bílém pečivu, koláčích, lupíncích, cukru apod.

  • Komplexní sacharidy = hodné sacharidy (ovoce, zelená zelenina, otruby, celozrnné pečivo). Mají vysoký podíl vlákniny a živin, nízký glykemický index, stimulují metabolismus (podporují hubnutí), cítíte se sytí s malým množstvím kalorií.
  • Jednoduché sacharidy = zlé sacharidy (bílé pečivo, sladké nápoje, sladké dobroty z obchodu, bílý cukr, slazené cereálie). Mají nízký podíl vlákniny a živin, vysoký glykemický index, obsahují prázdné kalorie (přeměna na tuk do zásob), vysoký podíl glukózy v krvi (cítíte se unavení).

Obrázek: pixabay.com