Jedlé kaštany mohou tělu nabídnout mnoho zdravotních benefitů

Fotografie: Depositphotos

Jedlých kaštanů je u nás málo, ale rozhodně stojí za to, abychom si je koupili a užili si nejen jejich lahodnou chuť, ale také mnoho účinků, které podporují pevné zdraví.

Jsou bohatým zdrojem životně důležitých živin, říká lékař Ryan Raman. Mohou být konzumovány jak syrové, tak i pečené a rozemleté na mouku. Existují čtyři druhy: čínský, japonský, evropský a americký kaštan. Rostou v mnoha částech světa a některé z nich můžeme najít i v Česku. Pokud bydlíte ve městě, rozhodně neváhejte a v podzimním měsících si kaštany kupte v jakémkoli supermarketu.

Jsou bohaté na vitamín C

Stačí polovina šálku syrových kaštanů a dodáte tělu přibližně 35 % až 45 % denní dávky vitamínu C. Bohužel ale pečením a vařením se tento vitamín z velké části ztrácí a zůstává přibližně jen 15 %. Abyste uchovali co nejvíce tohoto blahodárného vitamínu, můžete kaštany například péct při nízké teplotě nebo sušit v sušičce maximálně na 45 stupňů. 

Fotografie: Pixabay

Zdroj antioxidantů, hořčíku a draslíku

Oproti vitamínu C jsou antioxidanty a minerální látky stálé a po uvaření jsou v kaštanech i nadále obsažené. Nalezneme v nich kyselinu gallovou, na niž jsou opravdu bohaté. Dále je v nich obsažená kyselina ellagová, která se stává postupem zrání silnější a silnější. Navíc nesmíme zapomenout zmínit hořčík a draslík, minerály pro správné fungování nervového systému. Také chrání srdce a cévy, tudíž díky nim předcházíme infarktu a mrtvici.

Zlepšují peristaltiku střev

Jedlé kaštany jsou také velmi bohatým zdrojem vlákniny, která pomáhá udržovat zdravý mikrobiom ve střevech. A pokud jsou zdravá střeva, je zdravý i imunitní systém. Navíc neobsahují lepek, takže budou vhodnou volbou i pro celiaky. Při pravidelném pojídání vyrovnávají hladinu cukru v krvi, takže pokud budete jíst potraviny bohaté na vlákninu každý den, můžete se vyhnout prudkému nárůstu glykemického indexu. Rádi bychom vás ale upozornili, abyste byli s pojídáním syrových kaštanů opatrní, obsahují totiž kyselinu tříslovou. 

Fotografie: Freepik

Připravte si kaštanové pyré

Možná tápete, jak kaštany připravit. Vhodné je opékání na pánvi, kdy nejdřív porušíte skořápku a opékáte je po dobu několika minut. Můžete je také upéct nebo uvařit, následně je oloupejte a můžete si je vychutnat. Existuje však několik dalších možností úpravy, například pyré. Stačí upéct 700 gramů kaštanů a oloupat je. Dále je dejte do hrnce a povařte je s 300 mililitry vody, společně s vanilkovým luskem a 150 gramy cukru.  

Fotografie: Unsplash

Následně kaštany vytáhněte a rozmixujte, vodu nevylévejte. K rozmixovaným kaštanům přidejte tekutinu a zašlehávejte ji. Vznikne vám hustá kaše. Vychutnat si ji můžete na palačinkách, lívancích, na pudinku nebo jen tak samotnou s kopečkem zmrzliny nebo šlehačky. Dále jsou kaštany chutné i s pečenou dýní nebo k zeleninovému salátu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]