Je nízkosacharidová strava zdravá a udržitelná?

vláknina a zdravé potraviny
Fotografie: Freepik

Hledáte odlehčenější způsob stravování, který by se dal udržet dlouhodobě? Nebo rovnou potřebujete zhubnout pár kilo? Vyzkoušejte nízkosacharidovou dietu. Má hned několik zdravotních benefitů. Seznamte se s nimi!

Co je to nízkosacharidové stravování

Nízkosacharidové diety jsou hitem posledních let. Patří mezi ně například keto dieta, Dukanova dieta a další. Jak už název napovídá, jde o to, že snížíte příjem sacharidů. Nemusíte je úplně vynechat, jen jich nejíst tolik. Když jich má tělo méně, začne pálit tuky z vlastních zásob. Potřebuje totiž někde doplnit energii, kterou v běžném režimu získává hlavně ze sacharidů.

Při low carb se nehladoví. Chybějící sacharidy totiž nahradíte bílkovinami, v některých verzích diety se zase přidává víc potravin s vysokým podílem zdravých tuků. Zároveň se naučíte nové formě stravování, takže se nedostaví jojo efekt.

V praxi to tedy vypadá tak, že omezíte pečivo, přílohy, sladké (včetně slazených nápojů) a ovoce. Naopak si budete dopřávat víc zeleniny, masa, ryb a mořských plodů, vajíček, sýrů a dalších mléčných výrobků či oříšků a semínek. Pozor, hodně cukru je i v alkoholu.

Jak dlouho se dá low carb stravování vydržet

Jak dlouho se dá stravovat podle low carb pravidel? Jak dlouho budete potřebovat. Klidně celý život. Jak už jsme zmínili, neznamená to, že si musíte sacharidy zcela odepřít. To by přece nikdo nevydržel. Stačí jen sáhnout po těch správných.

Které to jsou? Najdete je v průmyslově nezpracovaných potravinách, které poskytují výživovou hodnotu vitamínů, minerálů, vlákniny a antioxidantů. Zelenina, ovoce, fazole, čočka a celozrnné výrobky tedy obsahují „dobré sacharidy“. Zařaďte je do svého jídelníčku.

Jak vydržet co nejdéle? Udělejte tečku za přejídáním a nezdravými hříchy. Spousta z nás si dopřeje čokoládu, brambůrky či zmrzlinu, když máme špatnou náladu nebo den na nic. Těmto potravinám bychom se měli raději vyhýbat.

Tím spíš, když neumíme říct dost. Prvním krokem je přestat s emočním přejídáním. A potom už vám low carb stravování nebude dělat žádné potíže. Podívejte se na článek Jak se zbavit stresu, pomůže vám s tím.

Abyste mohli low carb stravu držet opravdu dlouhodobě a udržet si štíhlou postavu, přemýšlejte nad tím, co jíte. Zkuste si třeba i některé věci vyrábět sami doma, budete tak mít jistotu, že neobsahují žádné konzervanty a škodliviny. Třeba takový domácí jogurt z jogurtovače – skvělá záležitost.

Zdravotní benefity nízkosacharidové stravy

Hlavním přínosem je, že s low carb rychle zhubnete a dostanete se na zdravou váhu. Obezitu a nadváhu lékaři spojují se zdravotními problémy od srdečních chorob až po nádorová onemocnění. Tím, že se dostanete na optimální hmotnost, snížíte riziko, že onemocníte. Nemluvě o tom, že zase začnete mít radost ze života.

Snížíte hladinu špatného cholesterolu. Cholesterol je tichý zabiják, usazuje se v tepnách a může způsobit srdeční nebo mozkovou příhodu. Zdravá výživa a pravidelný pohyb jsou nejlepší zbraní, kterou můžete použít. Při low carb dietě navýšíte příjem zdravých tuků. U těch je prokázáno, že cholesterol snižují.   

Zredukujete množství cukru v krvi. Low carb a keto diety mohou pomoci lidem s diabetem druhého typu. Tím, že omezíte sacharidy, snížíte hladinu cukru a inzulinu v krvi. Prokonzultujte tento krok se svým ošetřujícím lékařem.

Zatočíte s vysokým tlakem. Trápí vás vysoký krevní tlak? Ten je nebezpečný hned z několika hledisek, zejména kvůli selhání srdce nebo ledvin. Low carb diety ho pomáhají snížit. Riziko vzniku kardiovaskulárních chorob a problémů s ledvinami se tak razantně snižuje.

Budete mít více energie. Odlehčenější strava s menším podílem sacharidů má pozitivní vliv na celkovou energii a vitalitu. Zpočátku budete možná trochu unavení, než si tělo zvykne na menší příděly cukru. Tím spíš, jestli jste byli na cukru závislí. Ovšem jakmile to překonáte, budete jako znovuzrození.  

Ideální dieta při sportu

Tato dieta neohrožuje svaly. Během drastických diet dochází k úbytku nejen tuků, ale i svalové hmoty. Během low carb se ale nic takového neděje. Tělo si automaticky bere z tukových zásob a svaly nechává být. Zvýšený příjem bílkovin se navíc postará o to, že jsou vaše svaly dobře vyživené.

Jestli tedy toužíte po štíhlé a pevné postavě, low carb vám s tím pomůže. Vypracované bříško bylo vždy vaším snem? Nezapomeňte k dietě zařadit pravidelný pohyb a správné cviky. Například běhání, plavání, a při cvičení doma zkuste cvik prkno.