Javorový sirup a soda = přírodní chemoterapie

Přemýšlíte o tom, že najdete alternativu za tradiční bílý cukr? Pak jste tady správně, protože v dnešním článku se zaměříme na javorový sirup. Obilné slady a sirupy: agáve či javorový lze používat stejným způsobem jako cukr či med.

Jde o čistě přírodní sladidlo, jež se získává zahuštěním mízy cukerného javoru. Společně s medem a melasou je javorový sirup výtečnou alternativou při nahrazování rafinovaného bílého cukru. Má-li výrobek BIO certifikát, garantuje šetrné zpracování bez přítomností chemikálií. Obsahuje převážně sacharózu. V menším měřítku pak glukózu, fruktózu a zmínit musíme i vitamíny řady B, minerály, organické kyseliny, aminokyseliny a další zdraví prospěšné látky.

Javorový sirup a jeho známkování

Čím je sirup světlejší a řidší, tím je kvalitnější. Jeho cena není zrovna nízká, ale za kvalitu se hold musí připlatit. A zdraví máme pouze jedno. Jeho kvalita se známkuje písmeny A, B, C, D přičemž A je nejvyšší kvality. S jeho známkováním – čili kvalitou se liší také cena. Javorový sirup pod známkou C je vhodný pro běžné užití. Známka D se v domácnostech nepoužívá. Tento stupeň kvality je vhodný spíš pro pečení v gastronomii.

Proč je lepší než bílý cukr?

Oproti bílému cukru vyniká především svou chutí, kterou si většina lidí ihned zamiluje. Chuť javorového sirupu je výrazná – ořechovo medová. Sirup obsahuje jen 65% sacharózy, kdežto cukr 99%, což z něj činí zdravější alternativu slazení. Kromě sacharózy obsahuje fruktózu, kterou najdete přirozeně v ovoci. Ale pozor – není vhodný pro lidi s diabetem!

Javorový sirup a soda = přírodní chemoterapie

Javorový sirup má velmi ceněné léčebné účinky. Pomáhá jednak při detoxikaci organismu, ale používá se i jako podpůrný prostředek. Dokonce v kombinaci s jedlou sodou je považován za zázračný prostředek proti rakovině – přírodní chemoterapie bez vedlejších účinků. Výsledky tohoto „léku“ jsou údajně fantastické. Australský lidový léčitel Jim Kelmun (průkopník této zázračné metody) poskytuje svědectví, že tato směs pomohla dvěma stovkám pacientů s rakovinou.

Obrázek: pixabay.com