Konzumace kuřecího masa může v některých případech ohrozit zdraví

Fotografie: Freepik

Kuře jako takové je velmi oblíbený druh masa, jelikož ho můžete připravit na spoustu různých způsobů. Málokdo ovšem ví, jaká rizika s sebou jeho konzumace přináší.

Kuřecí maso je nepostradatelnou součástí stravy pro mnohé sportovce, lidi, kteří drží dietu, a modelky či modely. Zvláště kuřecí vývar bývá velmi často kladně hodnocen pro své léčivé vlastnosti. Už od dětství bylo snad každému vštěpováno, že pro dobrou imunitu byste měli vývar sníst pokaždé, co ho máte na stole. A to nemluvě o různých nemocech jako kašel, rýma či nachlazení apod. Na toto všechno byl vývar tou nejlepší záchranou. Ovšem i přes tyto výhody kuřete se může jednat o nebezpečné maso, což nejspíše mnohé šokuje.

Nebezpečí kuřete pro vaše zdraví

Je naprosto běžné, že mnoho výrobců s kuřetem různě manipuluje a napouští je mnohdy neidentifikovatelnými látkami. To má za následek to, že se kuře nafoukne. Lidé potom v obchodě uvidí obří a šťavnaté kuře, které vypadá jednoduše k nakousnutí, ale ve skutečnosti na takovém kuřeti není nic dobrého, ba naopak. Pravé kuře z farmy bývá většinou tenké a bledé, což má od toho v obchodě pěkně daleko.

Fotografie: Freepik

Než si kuře koupíte, měli byste si ho pořádně prohlédnout. Pozorujte, jestli se na něm nenacházejí žádná propíchnutí a zda nezapáchá po amoniaku či jiných chemikáliích. Jakmile je kuře plné chemikálií, nejdříve to odnáší jeho vnitřní orgány, hlavně tedy droby. Prsa jsou v tomto případě většinou v bezpečí. Kuře byste měli před podáváním uvařit na dvakrát. Poprvé se totiž vypustí přebytečná voda, zatímco podruhé se teprve doopravdy vaří. Jedině tento způsob pomůže zajistit bezpečné zpracování tohoto masa.

Největší nebezpečí představují brojleři

Brojleři jsou kuřata, která jsou chována výhradně pro maso. Jsou speciálně vyšlechtěná k tomu, aby byla větší a rostla rychleji. Co se týče nebezpečí kuřecího masa pro zdraví, největší riziko představuje právě konzumace brojlerů. Bývají často chováni ve velkém ve speciálních drůbežářských farmách, kde se hledí hlavně na rychlost a „kšeft“. Tento druh kuřete je považován za nejnebezpečnější a nedoporučuje se jíst.

Fotografie: Freepik

Pokud lidé chovají brojlery ve velkém pro účely zisku, většinou nemají ve zvyku dodržovat pravidla pro chov drůbeže. Nedělá jim problém do nich cpát antibiotika jen proto, aby snížili riziko nemoci, a zajistili si tak větší příjem. Navíc se jim ne vždy podaří antibiotika podat včas, což vede k ještě horšímu scénáři, kdy se dávky antibiotik navyšují, aby dohnaly, co bylo ztraceno. Takové maso následně skončí na obchodních pultech.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]