Jak se poprat s povislými prsy i bez plastické operace. Každá žena to zvládne sama doma

Fotografie: Depositphotos

Pro ženy představují prsa symbol krásy. Krásná ňadra přitahují mužské zraky, a tím zvedají ženám sebevědomí. Povislá prsa však dělají pravý opak.

Pro dobrý pocit ze sebe samé je pro ženu důležité i to, aby její prsa byla co nejhezčí. Málokterá je s nimi však spokojena. Na jejich vzhled má negativní vliv těhotenství a kojení, přibývající roky se na nich také projeví. Co je třeba udělat, aby byla ňadra na jedničku a své majitelce dělala radost? Více prozradila lékařka Catherine Hannan.

Proč dochází k poklesu prsou

Zatímco v mladém věku jsou prsa pevná a drží na svém místě, po čtyřicítce pod náporem postupujícího času dochází ke ztrátě jejich pružnosti. To nutně vede ke vzniku povislých prsou. Některé ženy se jich dočkají dokonce dříve než ve věku čtyřiceti let. Na vině může být i nedostatek pohybu, což vede ke ztrátě tukové hmoty v prsou.

Co má vliv na velikost prsou

Velikost ženských prsou je dána zejména genetikou, která ovlivňuje také jejich tvar. Prsa rostou díky tukové tkáni, jež se v nich tvoří, a to od počátku puberty až do věku 18 nebo 22 let. Vše je ale přísně individuální. Ňadra mohou poporůst ještě v těhotenství, případně tehdy, jsou-li stimulována hormony. Objem prsou se také pravidelně zvětšuje v rámci menstruačního cyklu, kdy je vyšší hladina hormonů prolaktinu a progesteronu.

Co může negativně ovlivňovat pevnost prsou

Je třeba dávat si pozor zejména na vliv kouření. To má u kuřaček za následek úbytek elastinu, který má na starost pevnost prsou. Výsledkem jsou ňadra povislá, která místo na hrudi najdete spíše někde u pupíku na břiše.

Fotografie: Pixabay

Sport a povislá prsa

Pro pevnost prsou je důležitý sport, a to zejména pravidelné posilování a protahování trapézového svalu. Díky tomu se celá postava narovná, čímž dojde ke zvednutí povislých prsou. Kromě silového cvičení s jednoruční činkou je možné také jít plavat nebo vyzkoušet jógu, kliky a prkno nebo předpažování, upažování a rozpažování. V posilovně pak existují stroje, které trapézový sval vhodně procvičí. Toto cvičení je dobré zejména tehdy, má-li člověk sedavé zaměstnání v kanceláři a dochází u něho k častým bolestem v oblasti šíje.

Vodní terapie na zpevnění prsou

Povislá prsa může posílit terapie pomocí vody. Jde o masáž prsou střídáním teplé a studené vody při sprchování. Několik sekund necháte na ňadra téct studenou vodu a pak ji vystřídáte teplou vodou. Takto budete prsa masírovat po dobu maximálně pěti minut. Nutná je zejména pravidelnost.

Zdroj: Healthline