Odstranění stařeckých skvrn a mateřských znamének: Pomohou i bělicí krémy na předpis

Fotografie: Alain Gérard / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Mateřská znaménka a stařecké skvrny představují velmi podobný problém. Pokud trápí i vás, můžete se jich zbavit pomocí těchto způsobů. 

Ačkoli se mateřská znaménka objevují na těle jedince již před narozením nebo těsně po něm a stařecké skvrny postupem stárnutí, ve většině případů představují jeden a ten samý kosmetický problém. Pokud se s nimi potýkáte i vy, můžete se dle lékařky Clare Wightman zaměřit na jednoduché způsoby jejich léčby a zbavit se těchto nepříjemných příznaků již během pár dnů.

Léky na předpis a laserová terapie

S nevzhlednými mateřskými znaménky a stařeckými skvrnami vám podle doktorky Wightman odkáží pomoci léčivé prostředky na předpis, které vám doporučí odborník. Jakmile se tedy rozhodnete, že chcete tyto nevzhledné známky jednou provždy odstranit, navštivte příslušného dermatologa a zeptejte se se ho na bělicí krémy, které pomáhají postupně vyblednout věkové skvrny. Jedná se dle doktorky Susan Bard například o výrobky s obsahem hydrochinonu, retinoidů a tretinoinu.

Velmi dobře vám poté může pomoci také laserová terapie, která se většinou provádí pod dohledem dermatologa nebo chirurga. Během ní příslušný personál k odstranění znaménka použije vysoce koncentrované pulzující paprsky světla, jež následně odbarví dané místo. Jak navíc uvádí server Healthline, tato metoda je vhodná jak pro děti, tak i dospělé. Je ovšem třeba brát na vědomí, že může zpočátku bolet, a proto je při ní třeba použít anestetikum.

mateřské znaménko
Fotografie: Freepik

Stařecké skvrny mají své přemožitele, které lze využít z pohodlí domova. Jde i o citron nebo jablečný ocet

Pomoci vám dokáže také chirurgická operace

Pokud by vám nepomohly léky ani laserová terapie, můžete dle Healthline zkusit chirurgickou operaci. Ta bohužel často bývá bolestivá a vyžaduje zdlouhavou regeneraci, ovšem její výsledky bývají trvalé a téměř vždy úspěšné. Na Zdravém Stravování jsme také již dříve psali o tom, jak rozpoznat, zda znaménka na pokožce varují před rakovinou či nikoli. Pokud se objeví, neměli byste je v žádném případě ignorovat.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]