Optimální délka spánku se liší podle věku. Zjistěte, kolik hodin denně byste měli správně naspat

Fotografie: Freepik

Spánek je pro život velmi důležitý. Je třeba poznat, kolik spánku naše tělo opravdu potřebuje a v kolik hodin jít ideálně spát, říká doktor Raj Dasgupta.

Možná si to ani neuvědomujete, ale dobrý nebo špatný spánek může ovlivnit opravdu spoustu věcí v našem životě. A to nejen náladu a funkce našeho mozku, ale také může mít vliv na metabolismus, a dokonce na tělesnou hmotnost. Mnoho lidí musí vstávat minimálně pětkrát týdně ve stejný čas, vzhledem k odchodu do práce. Čas, kdy chodí spát, se však často liší v závislosti na povinnostech.

Potřebujeme určitý čas spánku

V případě, že víte, kdy budete vstávat, je ideální si vypočítat, kolik hodin spánku potřebujete, abyste si dostatečně odpočinuli a nečerpali sílu. Kolik spánku však potřebujeme? Tato potřeba se během života mění. Kojenec může potřebovat denně až 17 hodin spánku. Dospělému člověku přitom může stačit jen sedm hodin spánku za noc. Nelze to však generalizovat. Potřeby spánku má každý člověk opravdu jiné. Někteří mohou potřebovat alespoň devět hodin spánku a 7 je pro ně opravdu málo.

Fotografie: Unsplash

Největší otázkou je, jak se cítíme po probuzení. Měli bychom být uvolnění a během dne bychom neměli pociťovat ospalost. Spoléháte na kofein, abyste vydrželi svěží? To také není zcela ideální. Máte potíže se spaním, pokud sdílíte ložnici s někým dalším? Nedostatek spánku je skutečný problém, zvláště pokud se zvyšuje stres z práce a života, což negativně ovlivňuje spánek. Málo hodin spánku může ovlivnit funkce našeho těla i regenerační systém.

Proč nemůžeme spát

Málo spánku může způsobovat nespavost, obstrukční spánková apnoe, chronická bolest nebo také jiná situace. Jak se projeví, že máte nedostatek spánku? Jste náladoví, podráždění, méně soustředění a neproduktivní. Pravděpodobně se vám přes den chce spát a zvýšila se také vaše chuť k jídlu. Navíc máte pravděpodobně tmavé kruhy pod očima, matnou kůži a koutky úst. Je tak na první pohled viditelné, že vám chybí kvalitní spánek. Ten reguluje uvolňování hormonů, které řídí metabolismus, růst a hojení.

Fotografie: Pexels

Dále spánek zlepšuje mozkovou funkci, soustředění, produktivitu a koncentraci. Snižuje riziko mrtvice a srdečních chorob, pomáhá regulovat hmotnost a udržuje náš imunitní systém v pořádku. Spánek také snižuje riziko chronických zdravotních stavů, jako je vysoký tlak nebo cukrovka, a může snížit riziko deprese.

Pro lepší kvalitu spánku je třeba cvičit, vystavovat se slunečnímu svitu a probouzet se ve stejnou dobu. Vhodné je také omezit alkohol, nikotin a kofein. Dále byste měli vypnutou elektroniku 30 minut před spánkem a vypínat světla i termostat v ložnici.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]