Jak podpořit růst vlasů?

Fotografie: Unsplash

Nejlepší vitamíny na vlasy  a další tipy, které vám pomohou zastavit vypadávání vlasů a obnovit jejich přirozený růst.

Vypadávání vlasů je docela běžné a postihuje až dvě třetiny mužů ve věku 35 let. Ztráta vlasů však netrápí jen muže, s vypadáváním vlasů má problémy i 40 % žen. V našem článku se dozvíte 4 tipy, jak podpořit růst vlasů a zastavit plešatění.

Tip č.1: Masáž hlavy

Masáž hlavy se často používá jako domácí alternativa ke stimulaci růstu vlasů. Pro lepší výsledek prokrvení hlavy je dobré použít dermaroller. Jedná se o dermální váleček s malými jehličkami, které mají obvykle délku od 0,2 mm do 1,5 mm. Přestože jehličky mohou znít zastrašující, masáž dermarollerem není bolestivá.

Cílem masáže dermarollerem je stimulovat kolagen a podporovat cirkulaci krve, což se odráží na zvýšené hustotě a tloušťce vlasů. Dermarollery jsou cenově dostupné a můžete je bezpečně používat i doma.

Tip č. 2: Nejlepší vitamíny na vlasy

Aby vaše vlasy rostly, potřebují mnoho důležitých vitamínů a minerálů. Spousta vitamínů se přirozeně nachází ve vaší stravě. K nejdůležitějším vitamínům, které podporují růst vlasů patří vitamín A, vitamín B7, vitamín C, vitamín D, vitamín E, omega-3, železo, kyselina listová a zinek.

Tip č. 3: Proteiny jsou důležitou součástí stravy

Konzumace dobře vyvážené stravy s dostatečným příjmem bílkovin je důležitá pro optimální růst vlasů. Odborníci doporučují minimální příjem proteinů 50 gramů denně.

Fotografie: Pexels

Tip č.4: Minoxidil – zázrak, který pomáhá proti vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů u žen

Minoxidil je léčivo, které mohou používat i ženy, které trápí vypadávání vlasů. Přestože byl minoxidil původně určen k použití pouze u mužů, jedná se o volně prodejný lék proti vypadávání vlasů u mužů a žen. Podle americké akademie dermatologie je to aktuálně nejvíce doporučená léčba vypadávání vlasů a studie ukazují, že výrazně podporuje růst vlasů. Výsledky jsou prokazatelné již po 2 měsících aplikování minoxidilu.

Minoxidil zpomaluje nebo zastavuje vypadávání vlasů. Podobně jako u mužů, ani u žen nemá minoxidil stejné účinky na každého. Ukázalo se, že téměř ¼ žen, která léčivo používala dosáhla zastavení vypadávání vlasů a rovněž se obnovil i růst nových vlasů. Nejlepší funguje, pokud jej začnete používat hned, jakmile si všimnete vypadávání vlasů. Pokud si nejste jistá, zda byste měli začít používat minoxidil, poraďte se se svým lékařem. Může vám pomoci rozhodnout se, zda je pro vás minoxidil vhodný. Minoxidil pomáhá pouze pokud je příčinou plešatění dědičnost.

Vypadávání vlasů u mužů

Které vitamíny jsou dobré pro růst mužských vlasů? Mužské vlasy vyžadují podobné vitamíny jako ženské, avšak příčina vypadávání a řídnutí vlasů u mužů je jiná než u žen. Mužská plešatost je spojena s genetickými i hormonálními faktory. Jeden z výzkumů ukázal, že nedostatek vitamínu D souvisí s mužskou plešatostí.

Vlasové doplňky na mužskou plešatost často obsahují složky jako rozpustný keratin, chaluhu, přesličku rolní, extrakt z kořene a antioxidanty. Pro mladé muže ve věku 20 let, kterým začínají řídnout vlasy je účinným řešením minoxidil. Pokud tedy máte plešatost v rodině, může být minoxidil výbornou prevencí. Toto léčivo nemusí účinkovat u každého stejně, v některých případech minoxidil pouze zastaví vypadávání vlasů, u někoho je výsledkem také přírůstek vlasů a zlepšení jejich kvality.