Grilovací sezona se blíží! Máme tu pro Vás několik způsobů, jak při grilování snížit karcinogen

Taky ve Vás slunečné počasí probouzí chutě na aktivity, které jste přes zimu nemohli dělat. Například si jít zaběhat, na kolo či se vydat někam na trek, nebo s přáteli posedět a při tom něco dobrého sníst a vypít. Pokud budete dodržovat několik těchto jednoduchých pravidel, tak se grilování stane zdravým způsobem přípravy pokrmu s fantastickou kouřovou chutí.

1) Udržujte gril čistý

Pokaždé když grilujete, důkladně vyčistěte povrch od přilnutých kousků jídla, aby se zbytky nepřitavily na Vaše další jídlo. Kousky jídla a mastnota na grilu, zejména z živočišných bílkovin, obsahují karcinogeny. Čím více se zbytky ohořívají, tím více můžou vznikat koncentrované činitele, který mohou způsobit rakovinu.

2) Jídlo marinujte

Bylo prokázáno, že použití marinád obsahující alkohol nebo kyselé šťávy, snižují tvorbu heterocyklických aminu (HCA) a polycyklických aromatických uhlovodíků (PAH), které způsobují rakovinu. Tyto dvě látky se uvolňují při vaření živočišných bílkovin při vysoké teplotě. Proto různé druhy mas včetně ryb marinujte ve víně, pivu nebo v citrusových šťávách, abyste snížili riziko karcinogenu.

3) Vybírejte vhodné bylinky

Škodlivé chemikálie můžete také snížit přidáním silných antioxidačních bylin a koření do marinád. Mezi rakovinné bojovníky patří čerstvý rozmarýn, máta, bazalka, tymián a česnek. Uvedené byliny snižují volné radikály, které vznikají při grilování jídla. Na druhou stranu používání marinád, které obsahují cukr, mohou zvýšit riziko vzniku karcinogenu, proto je třeba přidávat cukry až ke konci grilování.

4) Přemýšlejte nad výběrem a porcováním mas

Grilujte raději tenké plátky masa, tím zkrátíte dobu vaření. Čím déle se maso griluje, tím větší je šance vzniku karcinogenu. Proto se vyhněte pomalému grilování masa. Případné spálené části masa ořezejte. Nejlepší je na grilování používat méně tučná masa nebo přebytečný tuk z masa ořezat, protože tuky, které kapají do grilu, způsobují vznícení ohně. Tím pádem oheň více kouří, formují se chemické látky, a tak vzniká karcinogen.

Užívejte si nadcházejících krásných slunných dnů a zdravého grilování se svými blízkými, nechte si chutnat!

Obrázky: pixabay.com