Jak fungují aminokyseliny a jsou vůbec důležité?

Nevíte-li kam zařadit aminokyseliny – je to velká chyba. Každý sportovec, který chce dosáhnout výsledků, by měl znát princip aminokyselin. Aminokyseliny jsou především stavebním kamenem bílkovin, a tak i svalů.

Jsou aminokyseliny, které si dokáže lidský organismus „vyrobit“ sám, ale existují i takové, které si lidské tělo samo nevytvoří – esenciální aminokyseliny.

Nepodceňujte schopnosti aminokyselin

Aminokyseliny podporují regeneraci, růst a pomáhají s tvorbou kvalitní svalové hmoty a zvyšování síly. Jsou zodpovědné nejen za výrobu enzymů, ale jejich úkolem je i správné fungování dalších procesů, jako je například koncentrace nebo zajištění poklidného spánku.

Nemusí se z vás stát ihned chodící encyklopedie a není potřeba zjišťovat chemické rovnice a další podrobnosti ohledně aminokyselin. Bohatě bude stačit, když si uvědomíte, že jsou nevyhnutelné pro správné fungování. Z potravin, které se podílejí na tvorbě svalové hmoty, můžeme vzpomenout třeba kuřecí maso, ale kdo by jedl kilo kuřecího denně? I kdyby jej snědl, trpí tím zase zažívání a zakyseluje se organismus. Při nákupu suplementů se rozhodně nevyplácí vynechat aminokyseliny. Jsou dokonalým pomocníkem při stavbě čistého a kvalitního svalstva, tvrdého jako kámen.

Aminokyseliny jako nápoj vs. tablety

Je-li vašim cílem navýšení objemu svalové hmoty, musíte dbát na dostatečný příjem aminokyselin. Kvalitní doplňky stravy s obsahem aminokyselin nejen podpoří, ale i urychlí nárůst svalové hmoty. Mimo jiné podpoří regeneraci namáhaných svalů a zlepší se i prováděné sportovní výkony včetně upravení srdeční činnosti. Přípravky s dostatečným množstvím aminokyselin jsou důležité rovněž při redukční dietě. Konzumovat se mohou buďto v podobě instantních nápojů nebo tabletách. Nápoj je rychleji vstřebatelný a šetrnější, ale oproti tabletám obsahuje i „nějaké“ sladidlo, takže u diety je potřeba brát na to zřetel.

Obrázek: pixabay.com